Łona i jego twórczość pod lupą językoznawców

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 14:10
W Czwórce mówimy o twórczości znanego rapera Łony, a to za sprawą publikacji "Rytm schowany w tekście. Adam »Łona« Zieliński i kultura popularna". O książce opowiadają jej współautorzy prof. Jerzy Madejski i Paweł Dziel.
Łona, czyli Adam Zieliński, został laureatem Paszportów Polityki 2023. W Czwórce porozmawiamy o jego twórczości.
Łona, czyli Adam Zieliński, został laureatem Paszportów Polityki 2023. W Czwórce porozmawiamy o jego twórczości.Foto: PAP/Paweł Supernak
  • Łona, czyli Adam Zieliński, to pochodzący ze Szczecina raper, autor tekstów i producent muzyczny.  Jest laureatem Paszportów Polityki 2023.
  • Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Szczecińskiego, który w związku z jubileuszem Łony postanowił uhonorować jego twórczość w szczególny sposób. 
  • Uniwersytet zorganizował sympozjum, a także wydał książkę Rytm schowany w tekście. Adam "Łona" Zieliński i kultura popularna". 

Łona jest artystą słuchanym nie tylko przez środowisko hip-hopowe. Jego twórczość jest szeroko doceniana, o czym może świadczyć fakt, że raper znalazł się wśród laureatów Paszportów Polityki 2023. Raper pochodzi ze Szczecina i jest absolwentem tamtejszego uniwersytetu, który postanowił uhonorować jego twórczość w szczególny sposób. Wszystko zaczęło się od jubileuszu artysty.

Łona i jego teksty jako przedmiot naukowych dociekań

- Według nas Uniwersytet ma zobowiązania wobec artystów, którzy tworzą w naszym mieście. Cały problem polegał na tym, jak skonfigurować zamysł uczczenia jubileuszu Adama Zielińskiego. Chcieliśmy, żeby to nie było przedsięwzięcie standardowe, tylko żeby to była jakaś formuła nowej pedagogiki uniwersyteckiej - mówi profesor Madejski. - W ramach tego przedsięwzięcia chodziło o to, żeby środowisko naukowe i studenci naszej uczelni zabrali głos na temat jego twórczości. Towarzyszył temu jeszcze dodatkowy aspekt tego jubileuszu - obecność jubilata na specjalnie zorganizowanym sympozjum "Rym schowany w tekście". I to się udało, uważam, że to wydarzenie, skupiło uwagę licznego grona mieszkańców Szczecina i to różnych generacji.

Na tę szczególną okazję powstało także szczególne wydawnictwo "Rytm schowany w tekście. Adam »Łona« Zieliński i kultura popularna". Jego autorzy przekonują, że należy zajmować się twórczością artysty, nie tylko dlatego, że jest znaczącą postacią współczesnego aktywizmu. Warto objaśniać poetykę i filozofię piosenek szczecińskiego rapera, a także jego sztukę rymotwórczą.

Zobacz także:

Łona - szczególna dbałość o kompozycję tekstów

Paweł Dziel podkreśla, że mimo iż książka jest pozycją o charakterze naukowym, napisana jest w sposób bardzo przystępny, tak żeby fani hip-hopu także czerpali radość z jej czytania. W wydawnictwie można znaleźć analizy oraz interpretacje tekstów Łony. Sam artysta był nimi pozytywnie zaskoczony, czemu dawał wyraz podczas sympozjum, nawiązując twórczą interakcję z jego uczestnikami.

- Nas, literaturoznawców, w hip-hopie interesuje przede wszystkim słowo. Raperzy szczególnie dbają o kompozycję tekstów, o rozbudowaną ornamentykę, zróżnicowane środki retoryczne, o oryginalne słownictwo, wyszukane rymy, neologizmy czy jakieś gry językowe - wskazuje Paweł Dziel. - Tego poszukujemy w hip-hopie, i u Łony można się spotkać zdecydowanie z takim niesztampowym, innowacyjnym zasobem leksykalnym.

 

Źr. YouTube/Łona i Webber - Błąd


Różnorodności w twórczości Łony

Redaktor uważa, że perspektywa literaturoznawcza może twórczo i nieinwazyjnie wpływać na pogłębienie rozumienia kultury hip-hopowej. Goście audycji podkreślają, że napisanie książki nie było zadaniem łatwym. - Dla mnie to było przedsięwzięcie bardzo trudne, bo raczej na co dzień nie słucham rapu. Łona jednak mnie ujął swoimi tekstami - zdradza prof. Madejski. - Z filologicznej perspektywy widać wiele różnorodności w jego twórczości. Gatunki, które angażuje Adam Zieliński, choćby balladę, pewien specyficzny typ humoru, ironię, żart, kalambur - to są wszystko walory, które trzeba analizować z bliższej perspektywy i pokazywać w kontekście współczesnej poezji.

Wulgaryzmy i ich szczególne miejsce

Profesor zwraca uwagę na pojawiające się w tekstach Łony wulgaryzmy, które mogą w niektórych budzić zgorszenie. - Łona nie jest wyjątkiem. Nam zależało na tym, żeby pokazać także kontekst społeczny - że język się zmienił, że nasza komunikacja się zmieniła, że nasz sposób protestu się zmienił - tłumaczy profesor. - I to bardzo dobrze widać w tekstach Adama Zielińskiego, jeśli się nie spojrzy tylko z perspektywy poprawnościowej, tylko chce się zauważyć dynamikę tego języka i w ogóle tego, co się w języku ostatnio zmienia.

 

Źr. YouTube/Łona i Webber - Co tam, mordo?

Kwestii wulgaryzmów w twórczości Łony poświęcony jest w publikacji m.in. tekst profesor Ewy Kołodziejek. Jak zaznacza Paweł Dziel, pani profesor udowodniła, że brzydkie słowa pełnią w kulturze popularnej, hip-hopowej, jak i szerzej, w literaturze oraz kulturze wysokiej, bardzo istotną rolę.

- Nie powinniśmy unikać tych wulgaryzmów, a raczej twórczo podchodzić do ich analizy i zastanawiać się, jaką funkcję pełnią. Wiążą się z takim podejściem ludycznym i rozrywkowym Łony. Te przekleństwa mają jakoś rozładować napięcie. Łona tymi wulgaryzmami chce nas zainteresować jakimś problemem - zauważa gość Czwórki. - Podobną funkcję w tekstach artysty pełnią pytania, które mają jakoś rozbawić, ale także nas zainteresować. Otwierają dodatkowe płaszczyzny interpretacyjne, też umożliwiają czynny udział odbiorcy. Tworzy się dialogowe napięcie, taka wielogłosowość. Więc i te wulgaryzmy, i te pytania pełnią bardzo istotną funkcję w twórczości Łony.


Posłuchaj
25:49 CZWORKA/Pierwsze słyszę Łona w książce e "Rytm schowany w tekście. Adam Łona Zieliński i kultura popularna"07.02. 2024.mp3 Prof. Jerzy Madejski i Paweł Dziel o książce "Rytm schowany w tekście. Adam »Łona« Zieliński i kultura popularna" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Rozmówcy Kamila Jasieńskiego podkreślają, że cenią sobie nie tylko kunszt władania słowem w tekstach artysty, ale także obserwacje społeczne zawarte w piosenkach. - Uważam, że są bardzo celne, jednocześnie dowcipne i frapujące - zaznacza profesor Madejski. - Czasami są przygnębiające i namawiają do przemyśleń.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Jerzy Madejski i Paweł Dziel, współautorzy książki "Rytm schowany w tekście. Adam »Łona« Zieliński i kultura popularna".

Data emisji: 07.02.2024 

Godzina emisji: 8.15

aw/wmkor


Czytaj także

Filip Kalinowski: dzieci transformacji w rapie znalazły otuchę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 14:20
- Postrzegam rap jako muzykę folklorystyczną. To świetne medium opowiadające o świecie z perspektywy bloku, podwórka, chodnika i ławki, ale także sposób mówienia o mieście, o kraju i specyficznej dekadzie lat 90. - mówi Filip Kalinowski, autor książki "Niechciani, nielubiani".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łona, Konieczny i Krupa - premiera płyty "TAXI"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 06:00
W dniu premiery albumu "TAXI" porozmawiamy z muzykami o świecie widzianym z perspektywy taksówki.
rozwiń zwiń