Polskie Radio
Section05
muzyka polska

Konkurs na piosenkę o Warszawie dla Ireny Santor. "Musimy dobrze uczcić jej 90 urodziny"

- W tym roku pani Irena Santor będzie obchodziła jubileusz 90 urodzin. Nie możemy tego pominąć i musimy to bardzo dobrze uczcić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Amadeusz Szklarz–Habrowski z Muzeum Literatury. Instytucja ogłosiła konkurs na tekst piosenki o Warszawie dla Ireny Santor.
Zobacz więcej na temat:  konkurs Amadeusz Szklarz-Habrowski Marcin Kusy Irena Santor literatura muzyka polska Warszawa

Adam Pierończyk o koncercie w ramach "Jazz.PL": to, co dajemy od siebie jest zawsze inne

W najbliższy piątek (19.04)  mistrz polskiego saksofonu - Adam Pierończyk w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana wystąpi w ramach cyklu "Jazz.PL" z materiałem ze swojej jubileuszowej płyty "Monte Albán". - To, co dajemy od siebie na każdym koncercie jest zmienne i improwizowane - zapowiedział artysta w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Adam Pierończyk koncert Dwójka Andrzej Zieliński muzyka polska Robert Kubiszyn

Tadeusz Wicherek: chcę, by każdy, kto przyjedzie do Zamościa, trafił na koncert

- Z okazji rocznicy uzyskania praw miejskich przez Zamość będziemy grali koncerty, krótkie, dla turystów, z muzyką Karola Namysłowskiego - powiedział w "Muzycznej Jedynce" dyrektor naczelny i artystyczny Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu Tadeusz Wicherek.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Tadeusz Wicherek Zamość Karol Namysłowski muzyka polska muzyka ludowa orkiestra

Czas refleksji, skupienia, wyciszenia - nowa płyta formacji Beryllium

Za nami wiosenna równonoc - co oznacza, że północna półkula będzie obdarzać nas obficiej źródłem życia: słonecznymi promieniami. A przed nami kulminacja postu - Wielki Tydzień, zakończony Triduum Paschalnym i Świętami Wielkanocnymi. Jest to czas szczególny z wielu powodów: ekologicznych i religijnych, duchowych i życiowych.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska muzyka współczesna muzyka polska improwizacja Dwójka

Zespół WIJ i ich album "Przestwór". Mocne uderzenie po polsku [WIDEO]

Po debiutanckim krążku "Dziwadło", pod koniec zeszłego roku światło dzienne ujrzał drugi krążek grupy, "Przestwór". W mocne brzmienie zespołu WIJ wdziera się baśniowy i mroczny klimat, a śpiewane po polsku teksty są tajemnicze i dekadenckie. - Szorstkość języka polskiego jest super narzędziem wyrazowym do śpiewania cięższej muzyki - mówią w Czwórce Tuja Szmaragd i Grzegorz "Palec" Paluch.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA muzyka polska Kamil Jasieński WIJ

Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Szczecińska muzyka współczesna muzyka polska kompozycja kompozytor komponowanie Dwójka Łukasz Długosz Grażyna Pstrokońska-Nawratil

Oysterboy wydaje nową EP-kę i chce mieszkać nad morzem [WIDEO]

Po świetnym debiucie solowym w 2023 roku oysterboy, czyli Piotr Kołodyński znany z zespołu Terrific Sunday, nie zwalnia tempa. Dalej przeciera szlaki gatunkowe na polskiej scenie muzycznej, oscylując wokół alternatywy i bedroom popu. Jego EP-ka "Chciałbym mieszkać nad morzem" to zbiór szczerych, prostych piosenek w klimacie indie pop. - Moja działalność solowa to coś, o czym marzyłem - mówi artysta. - Więc jest to spełnienie marzenia i bardzo się cieszę z tego powodu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka muzyka polska oysterboy Bartek Koziczyński

Konkurs muzyki folkowej "Nowa Tradycja 2024"

Najważniejszą częścią 25. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" jest Konkurs Muzyki Folkowej, który w tym roku odbędzie się z udziałem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Radiowe Centrum Kultury Ludowej do 8 kwietnia czeka na zgłoszenia młodych solistów i zespołów grających muzykę folkową. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Nowa Tradycja Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Hanna Szczęśniak folk folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna MUZYKA muzyka polska muzyka dawna konkurs Konkurs Muzyki Folkowej

"Twoja lista przebojów". Czego słucha Marek Dutkiewicz? [POSŁUCHAJ]

Zastanawiał się, czy Jolka pamięta, pragnął biegać aleją gwiazd, narzekał na szklaną pogodę, życzył słodkiego, miłego życia, ale prosił też, by podarowano mu trochę słońca... Gościem audycji "Twoja lista przebojów" był jeden z najwybitniejszych twórców polskiej piosenki Marek Dutkiewicz. Jak wygląda jego lista przebojów?
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Marek Dutkiewicz muzyka rozrywkowa muzyka polska piosenka

Roksana Kwaśnikowska: podczas konkursów czułam się jak na koncertach

- Trudność konkursu skrzypcowego zależy od jego idei, wymaganego repertuaru, wielu czynników. Moje konkursy wspominam jako ogromną presję udowodnienia, że gram dobrze, muszę w tym konkretnym momencie pokazać się z najlepszej strony. Ale jednocześnie wsparcie od mojego pedagoga, rodziny i znajomych. Przeważała radość z dzielenia się muzyką, czułam się na konkursie jak na koncercie, nie traktowałam tego jak zawody sportowe - mówiła w Dwójce skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Roksana Kwaśnikowska Andrzej Sułek Dwójka pedagog Aleksander Tansman Tansman Trio muzyka polska

Budka Suflera świętuje 50-lecie. Dlaczego w członków zespołu rzucano monetami?

Budka Suflera to polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipkę. Grupa wylansowała takie przeboje jak: "Takie Tango", "Sen o dolinie", "Bal wszystkich świętych" czy "Za ostatni grosz". Ten ostatni utwór stał się dla publiczności okazją do ... obrzucania członków zespołu monetami. 
Zobacz więcej na temat:  Budka Suflera Zbigniew Krajewski Mietek Jurecki muzyka polska MUZYKA Za ostatni grosz Krystyna Prońko Eurowizja