Warta Brelok Banked Slalom 2024. Czwórka na zawodach w Białce Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 15:30
Warta Brelok Banked Slalom to jedno z ważniejszych wydarzeń snowboardowych sezonu. W weekend 9-10 marca, na specjalnie wybudowanym torze, najlepsi riderzy będą ścigać się o miano "Najszybszego snowboardera w naszym kraju". Wydarzeni odbywa się tradycyjnie pod patronatem Czwórki.
Plakat Warta Brelok Banked Slalom 2024
Plakat "Warta Brelok Banked Slalom 2024"Foto: mat. promocyjne
  • Warta Brelok Banked Slalom to jedno z ważniejszych wydarzeń snowboardowych sezonu.
  • Startują w niej najlepsi snowboarderzy, olimpijczycy i legendy tego sportu.
  • Jest także miejsce dla osób, które na desce śmigają amatorsko.
  • W tym roku po raz pierwszy wprowadzona zostaje klasyfikacja rodzinna. 
  • Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.

W weekend 9-10 marca odbędzie się kolejna odsłona Warta Brelok Banked Slalom. Na specjalnie wybudowanym torze, pełnym band i muld, riderzy będę się ścigać o miano "Najszybszego snowboardera w kraju". Wydarzeniu od lat patronuje Czwórka.


Warta Brelok Banked Slalom - gdzie odbywają się zawody?

Ktoś kiedyś powiedział: "Warta Brelok Banked Slalom to zawody snowboardowe, w jakich zawsze chciałeś wziąć udział i w których możesz ścigać się w bezpośredniej rywalizacji z najlepszymi snowboarderami Polski". Jeśli nazwiska takich zawodników jak Starowicz, Pająk, Ligocki czy Malczewski nie są Wam obce, to wiedzcie, że na WBBS prawdopodobnie ich spotkacie.

W tym roku zawody rozegrają się w Białce Tatrzańskiej. - Tor już jest gotowy, bo w poprzedni weekend odbywały się tam Akademickie Mistrzostwa Polski. Wiktor Mikołajczyk go dzielnie budował przez ostatni tydzień i naprawdę wygląda super - lepiej niż kiedykolwiek - mówi Michał Ligocki, pomysłodawca, organizator, olimpijczyk i założyciel Freestyle Clubu. - A jak dodamy to, że zimę mamy taką, jaką mamy, to naprawdę Kotelnica Białczańska zrobiła kawał dobrej roboty. Myślę, że już możemy ich pochwalić za to, co tam się będzie działo!


Warta Brelok Banked Slalom - jak przygotowane są tory?

Warta Brelok Banked Slalom to zawody snowboardowe, podczas których w luźnej i przyjacielskiej atmosferze ścigają się ci, którzy na desce śmigają amatorsko, i najlepsi zawodnicy. Dla nich wszystkich liczy się szybkość.

- Tutaj jest inny rodzaj freestyle'u. Tu mamy tor i to jest podstawa. Na tor składają się głównie bandy. Można powiedzieć, że jest to slalom, ale wokół każdego zakrętu jest położona banda. Potrzebna jest odpowiednia technika i pomysł, jak tę bandę wziąć - czy górą, czy dołem? - tłumaczy rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Na Warta Brelok Banked Slalom na pewno potrzebne jest smarowanie, i trochę odwagi, bo czasami tor jest superszybki i jedzie się na granicy możliwości. 


Jak zaznacza organizator, trzeba mieć stalowe nerwy, żeby nie przyhamować, tylko jak najdłużej jechać "na krechę" i szukać prędkości. - Tu liczą się ułamki sekund. Ja rok temu zdobyłem drugie miejsce za Rafałem Olszewskim. Przegrałem tylko o 7 setnych sekundy. To jest naprawdę "mrugnięcie okiem" - opowiada Ligocki. - Mniej się prawie nie da, ale jednak byłem na drugim miejscu, więc tu walczymy o każdy ułamek sekundy. I to jest fajne, że wszyscy są równi na starcie. To nie jest tak, że ja np. umiem dużo trudniejsze triki od konkurencji, robię i wygrywam, bo tu każdy z nas umie jeździć na snowboardzie. Pytanie, kto jak szybko potrafi to zrobić.

Tak było w zeszłym roku:


Tu można spotkać najlepszych z najlepszych

Jak zapowiadają organizatorzy, na Kotelnicy nie zabraknie najlepszych snowboarderów, olimpijczyków i legend tego sportu. - Mateusz, mój brat, to zawodnik naprawdę na najwyższym międzynarodowym poziomie. Startował na X Games, 7 razy stał na podium Pucharu Świata, 4 razy startował na igrzyskach olimpijskich. Lista jego sukcesów jest naprawdę długa i myślę, że godna podziwu - tłumaczy Michał Ligocki. - Na takich zawodach jak nasze można się z nim łeb w łeb pościgać i zobaczyć, ile jeszcze sekund nam brakuje. A może uda się wygrać - kto wie? Będzie jazda, tego możemy być pewni!


Posłuchaj
04:20 CZWORKA/Pierwsze słyszę) - Warta Brelok Banked Slalom 2024 08.03_2024.mp3 O Warta Brelok Banked Slalom opowiada Michał Ligocki, organizator imprezy i zawodnik (Czwórka/Pierwsze słyszę)

 

Rodzinna rywalizacja

Na tegorocznym Warta Brelok Banked Slalom wprowadzona zostaje po raz pierwszy klasyfikacja rodzinna. 9 marca startują dzieci, juniorzy i ich rodzice. Suma czasów najszybszego dziecka plus czas najszybszego rodzica pozwoli wyłonić "Najszybszą snowboardową rodzinę" w Polsce.

O wydarzeniu, w weekend, można będzie usłyszeć na antenie Czwórki.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 08.03.2024 

Godzina emisji: 7.15

aw/mat.pras/wmkor