Brelok Banked Slalom 2023. Czwórka na zawodach na Czarnym Groniu

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 12:20
Brelok Banked Slalom to jedno z ważniejszych wydarzeń snowbordowych sezonu. Na miejscu jest reporter Czwórki Norbert Michalak, który relacjonuje zawody. Dziś poznamy najszybszego snowboardera w Polsce! Czwórka objęła imprezę swoim patronatem. 
Brelok Banked Slalom 2022
Brelok Banked Slalom 2022Foto: Anna Grzelka mat.pras

Trwa kolejna edycja Brelok Banked Slalom. To zawody snowboardowe, podczas których w luźnej i przyjacielskiej atmosferze zawodnicy (ci profesjonalni i ci, którzy na desce śmigają amatorsko) ścigają się po torze pełnym band, muld i innych ciekawych przeszkód. 

Wesoła atmosfera panująca podczas Brelok Banked Slalom nie spycha na dalszy plan zaciętej rywalizacji. W związku z tym emocje sięgają zenitu! Na zawodach mierzą się ze sobą amatorzy, dzieci oraz ich rodzice, ale też najlepsi snowboarderzy w naszym kraju. Śmiało można więc stwierdzić, że zwycięzca #BBS jest najszybszym snowboarderem w Polsce!

Na stoku w Czarnym Groniu jest Czwórkowy dziennikarz Norbert Michalak. Jak wynika z jego relacji, uśmiech nie schodzi z twarzy uczestników Brelok Banked Slalom, ale i organizator zawodów jest rozpromieniony. 

- Uśmiecham się od rana, bo to co się dzieje na Czarnym Groniu jest fantastyczne. Wczoraj dosypało nam jeszcze 20 cm śniegu. Od 7 rano panuje pełen ruch. Dzieciaki i rodzice ruszyli na stok. O 7.15 zaczęli treningi - mówi w Czwórce Michał "Brelok" Ligocki, pomysłodawca i organizator zawodów. - Aktualnie mamy konkurencje dzieci, juniorów i open. Startuje 80 dzieciaków, 50 zawodowców. To rywalizacja na najwyższym poziomie i towarzyszy jej fantastyczna atmosfera - dodaje. 

W tym roku dla zawodników przygotowano nieco inny tor. Został on przesunięty w stronę stoku narciarskiego. Dzięki temu wszyscy, którzy chcą skorzystać normalnie ze snowparku mają go do dyspozycji. Zawody nikomu nie przeszkadzają. Ośrodek i trasy działają na maksa. 

- Nasza trasa to 12 band dużo bardziej podkręconych niż zwykle. Czas przejazdu to około 40 sekund intensywnego wysiłku - zdradza rozmówca Norberta Michalaka. - Wszyscy radzą sobie bardzo dobrze. Nawet dzieci w wieku 6 lat mają dużo funu. 


Posłuchaj
12:51 czwórka co was kręci 12.03.2023.mp3 Jesteśmy na Czarnym Groniu - posłuchaj relacji (Co Was kręci/Czwórka)

 

Zbliża się start konkurencji dla zawodników Pro. Michał Ligocki także w niej wystartuje. - Udało mi się wygrać te zawody w 2018 roku. Chciałbym jeszcze wrócić na najwyższe miejsce podium - przyznaje organizator. - To dziwnie brzmi, że organizuję zawody i wygrywam je, ale tu wszystko jest jasne. Ścigamy się na czas, panują zasady fair play. Najszybszy wygrywa. 

Na Czarnym Groniu wystartują też Marcin Bocian, bardzo szybki zawodnik czy Rafał Skarbek-Malczewski, olimpijczyk, boardercrossowiec, superszybki zawodnik, który w zeszłym tygodniu wygrał zawody w Szwajcarii. 

- Myślę, że dziś śmiało będziemy mogli przyznać tytuł najszybszego snowboardera w Polsce. Mamy tu super tor, najszybszych zawodników, którzy się na nim sprawdzą - podkreśla. - Niestety w tym roku brakuje Oskara Kwiatkowskiego i Oli Król, którzy zdobyli tytuł Mistrza Świata i brązowy medal w Mistrzostwach Świata. Fajnie by było ich tu gościć. 

Michał Ligocki zwraca też uwagę na zawodniczkę parasnowboardu, Monikę Kocjan, która została Mistrzynią Świata w swojej dyscyplinie, a której zwykle nie brakowało na Czarnym Groniu.

Od rana zawodom przygląda się Marcin Bocian, który przygotowuje się też do swojego startu. 

- Jestem tu co roku, startuję w kategorii Pro. Jak startuję w zawodach, to startuję na maksa - mówi zawodnik. - Wygrana jest moim celem, ale jest nim również spotkanie z ludźmi, którzy mają pasję do snowoboardu. Zawody na Czarnym Groniu to święto polskiego snowboardu. Tu spotykają się wszyscy, którzy są związani z deską. Jesteśmy tu jedną wielką rodziną - od najmłodszych do najstarszych - dodaje. 

Marcin Bocian podkreśla, że na Brelok Banked Slalom spotyka się czołówka polskich snowboardzistów, choć nie zawsze wszyscy mogą przyjechać. W tym roku, obok zawodników wspomnianych przez Michała Ligockiego, zabrakło Zuzi Smykały, która jest trenerką parasnowboardzistów i pojechała z nimi na mistrzostwa. - Zachęcam do zainteresowania się snowboardem. To świetny sport, nawet dla osób z pewnymi dysfunkcjami, co na parazawodach udowadniają nasze zawodniczki. 

Zakończenie zawodów Brelok Banked Slalom zaplanowany jest na 16.00. Norbert Michalak zostaje z zawodnikami i świetną atmosferą, która panuje na Czarnym Groniu. 


***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Norbert Michalak

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 11.12

aw/mat.pras./pj.

Czytaj także

Sporty zimowe. Rusz na stoki, kibicuj najlepszym

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 12:59
Trwa zima. Pasjonaci nart i snowboardu ruszają na stoki. Sprawdzamy gdzie jeździ się najlepiej i najciekawiej. W "Co was kręci" opowiemy o zbliżających się międzynarodowych zawodach FIS, odwiedzi nas też Marcin Rzeszótko, mistrz Polski w biegach górskich na długim dystansie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

SnowFest 2023. Co działo się na skoczni?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 15:30
Jubileuszowa odsłona festiwalu SnowFest przeszła do historii, ale uczestnikom pozostawiła piękne wspomnienia - i te muzyczne, i sportowe. - W piątek w Szczyrku tłumy podziwiały snowboardzistów, a w sobotę freestyle’owych narciarzy - opowiada dziennikarz Czwórki Jeremi Angowski. 
rozwiń zwiń