Odyseja Umysłu - rozwój kluczowych kompetencji młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2024 11:52
W dniach 6-7 kwietnia odbędzie się w Gdyni ogólnopolski finał Odysei Umysłów. Weźmie w nim udział 288 drużyn z całej Polski i 4 zespoły z zagranicy. Młodzi Odyseusze zaprezentują swoje projekty. 
Odyseja Umysłu ma na celu rozwój kluczowych kompetencji wśród młodych ludzi. Stawiają na pracę zespołową.
Odyseja Umysłu ma na celu rozwój kluczowych kompetencji wśród młodych ludzi. Stawiają na pracę zespołową. Foto: Jacob Lund/Shutterstock
  • W dniach 6-7 kwietnia odbędzie się w Gdyni ogólnopolski finał Odysei Umysłów.
  • To międzynarodowy konkurs, którego celem jest rozwijanie przeróżnych kompetencji u dzieci i młodzieży. 
  • Każdy zespół pracuje nad zadaniem, by zaprezentować je na corocznym finale wydarzenia. 

Czym jest Odyseja Umysłu?

W Gdyni odbędzie się już 33. ogólnopolski finał Odysei Umysłu. - To międzynarodowy program edukacyjny realizowany w formie konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata - mówi Katarzyna Goch, rzeczniczka prasowa wydarzenia. - Od dziesiątek lat naszym celem jest rozwijanie u dzieci szeregu kluczowych kompetencji:

  • kreatywnego i krytycznego myślenia,
  • pracy zespołowej,
  • wykorzystania w praktyce wiedzy, którą moi ludzie zdobywają w szkole,
  • samodzielności,
  • odpowiedzialności,
  • otwartości na różne pomysły.

Jak się okazuje program Odyseja Umysłu skierowana jest to ludzi na wszystkich szczeblach edukacji - od maluchów z przedszkola, po młodych dorosłych na studiach.

Praca nad projektem

- Młodzi ludzie pracują razem, w kilkuosobowych drużynach. Przez kilka miesięcy realizują różne zadania, by później zaprezentować się na finale konkursu - zdradza gość Kamila Jasieńskiego. - Praca odbywa się przed finałem, a spotkanie z innymi drużynami jest okazją, by podpatrzeć jak do problemu podeszli inni, a także by zaprezentować się szerszej publiczności. 

Każdy zespół wybiera temat, zadanie, nad którym pracuje. Każde z zadań ma interdyscyplinarny charakter, tak by mogli odnaleźć się w nim i humaniści i osoby o zdolnościach technicznych. - Jury czeka na przedstawienia, spektakle, prezentacje o maksymalnej długości 8 minut - wyjaśnia przedstawicielka Odysei Umysłu. - W tym roku Odyseusze pracowali m.in. nad pojazdami realizującymi różne funkcje, pojawiła się sztuczna inteligencja, urządzenie, treści z klasyki literatury światowej, ultralekkie struktury drewna. Założenie nasze jest takie, że każde z zdań jest bardzo otwarte, by zmieściły się w nim różne talenty. 


Posłuchaj
08:06 czwórka pierwsze słyszę 02.04.2024 gdynia 8.33.mp3 O Odysei Umysłu opowiada Katarzyna Groch, rzeczniczka wydarzenia (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Rzeczniczka podkreśla, że nie sam finał odysei Umysłu jest najważniejszy, a proces pracy, w którym młodzi ludzie biorą udział, odkrywają siebie. - Większość nauki odbywa się przed finałem - zdradza. - Finał zaś jest okazją by poznać nowych ludzi, nawiązać relacje. Będzie u nas około 2000 młodych osób, w różnym wieku, z różnych rejonów Polski i z zagranicy. 

Skala tego wydarzenia jest ogromna. W Polsce rozwija się ono bardzo dynamicznie, ale i międzynarodowa skala robi wrażenie. Kolejnym etapem czekającym na niektórych uczestników są finały światowe w USA, gdzie spotykają się uczestnicy z całego świata. 

Jak się zgłosić do Odysei Umysłu?

Nie zdążymy już przygotować się na finał Odysei Umysłu 2023/2024. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zrobić to w przyszłym roku. Organizatorzy zapraszają przeróżne placówki edukacyjne, świetlice, podmioty prywatne. Organizują też szkolenia dla trenerów Odysei Umysłu. Każda drużyna zgłaszana jest przez placówkę, każda musi mieć trenera. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Katarzyna Groch (rzeczniczka prasowa Odysei Umysłu)

Data emisji: 02.04.2024

Godzina emisji: 8.33