Polskie Radio
Section05
umysł

Muzyka a wizyta w sklepie. O tym, jak dźwięki wpływają na nasze decyzje zakupowe

Muzyka może mieć wpływ na nasz nastrój. A jej dobór w centrach handlowych znacząco wpływa na decyzje klientów. Muzyka klasyczna kojarzy się z luksusowymi dobrami, z kolei dzięki muzyce w żwawym tempie konsumenci robią zakupy szybciej i bardziej impulsywnie. Temat muzyki tła i opartego na niej audiomarketingu badają naukowcy z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Michał Żołądkowski zakupy psychologia umysł MUZYKA

Trenują pamięć przy czteroosobowym stole. Brydż staje się coraz bardziej popularny?

Rozwija logiczne myślenie, uczy umiejętności przewidywania i podejmowania szybkich decyzji - mowa o brydżu, jednej z najpopularniejszych gier karcianych, dzięki której seniorzy z Dąbrowy Górniczej ćwiczą umysł. Spotkania w ramach, działającego w mieście Klubu Karo są otwarte i może wziąć w nich udział, do czego gorąco zachęcają uczestnicy cotygodniowych rozgrywek. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo senior rozrywka umysł pamięć Dąbrowa Górnicza śląskie

Spektrum autyzmu - niestandardowa praca umysłu

W ostatniej "Zagadkowej niedzieli" Kasia Stoparczyk rozmawiała z dziećmi i gośćmi o spektrum autyzmu, które jest diagnozowane u ok. jednego procenta dzieci w Europie. To nie jest choroba, ale zaburzenie rozwoju. To znaczy, że cała ścieżka rozwoju osoby autystycznej różni się od standardowej. Mówiąc innymi słowami: autyzm oznacza, że mózg pracuje w niestandardowy sposób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo autyzm rozwój dziecka psychologia psychiatria umysł mózg Katarzyna Stoparczyk Trójka

Earworm, czyli melodia, której nie potrafimy zapomnieć

Każdy z nas ma przynajmniej jedną melodię, która nieustannie powraca do nas w myślach – czasem jest to utwór, który szczerze lubimy, a czasem taki, którego wręcz pragniemy pozbyć się z naszej głowy. Takie dźwięki mają nawet swoją nazwę: "earworm". Jakiego rodzaju melodie zajmują nasz umysł? Co wpływa na to, że tak dobrze je zapamiętujemy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Monika Suszek STYL ŻYCIA piosenka mózg dźwięki słuch umysł psychologia muzyka filmowa

Puzzle, łamigłówki, gry logiczne: siłownia dla umysłu

29 stycznia to Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek – doskonały pretekst, by zamiast siedzieć przed komputerem bądź telewizorem, zająć się rozrywkami umysłowymi. Tym bardziej że bardzo korzystnie wpływają one na kondycję naszego umysłu: rozwijają umiejętność logicznego myślenia, kreatywność i wyobraźnię.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo rozrywka zabawa kreatywna umysł mózg rozwój osobisty Tomasz Miara Trójka choroba Alzheimera starość

Nie przyzwyczajaj się: świat jest zmianą

Świat tak bardzo zmienia się na naszych oczach, że właściwie do niczego nie należy się już przyzwyczajać. Latem noszenie maseczek uważaliśmy za przesadne – dziś niemal wszyscy karnie je zakładają; jeszcze w lutym normą w dużych miastach były godziny szczytu – dzisiaj, kiedy pracujemy w domu, nie wiadomo kiedy i gdzie miasto się zakorkuje i czy w ogóle; nie tak dawno w biurach wrzało jak w ulu, teraz w oknach biurowców widać ogłoszenia o wynajmie. Szkoła w domu, święta w wąskim gronie, koncerty, wystawy online.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA umysł Marek Kamiński KSIĄŻKA Anna Popek Trójka