"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Co znaczy "napatoczyć się"?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 07:25
W cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zdradzamy tajemnice języka polskiego. Skąd się wzięło "napatoczyć się" i czy ma coś wspólnego z miodem?
Napatoczyć się, czyli zjawić się gdzieś przypadkowo lub natknąć się na kogoś, na coś
Napatoczyć się, czyli "zjawić się gdzieś przypadkowo" lub "natknąć się na kogoś, na coś"Foto: Shutterstock/Halay Alex
  • W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" sprawdzamy, skąd się wzięło wyrażenie "napatoczyć się".
  • Napatoczyć się, czyli "zjawić się gdzieś przypadkowo" lub "natknąć się na kogoś, na coś". 
  • Rzeczownik "potoczność" i przymiotnik "potoczny" pochodzą od czasownika potoczyć się w znaczeniu "zacząć się rozwijać, trwać".

W ramach kampanii "Ojczysty - dodaj do ulubionych" w każdy wtorek i czwartek w audycji "Pierwsze słyszę" poznajemy ciekawostki językowe. Przyglądamy się wyrażeniu "napatoczyć się". 

Jak podaje strona NCK "Ciekawostki językowe/Ojczysty-dodaj do ulubionych" - Napatoczyć się, czyli "zjawić się gdzieś przypadkowo" lub "natknąć się na kogoś, na coś". To słowo potoczne i właśnie z "potocznością"  ma wiele wspólnego: oba wyrazy mają wspólnego przodka. Rzeczownik "potoczność" i przymiotnik "potoczny" pochodzą od czasownika potoczyć się w znaczeniu "zacząć się rozwijać, trwać", a ten z kolei wywodzi się z prasłowiańskiego, przedrostkowego *po-tekti "popłynąć".

Ten sam dawny czasownik dał początek słowu "patoka", które oznaczało nie tylko "płynny miód" (tak jak dzisiaj), lecz także ogólnie "to, co płynie, spływa, co jest płynne". Od "patoki" powstał czasownik "patoczyć się", do dziś znany gwarom kociewskim, używany w znaczeniu "przychodzić bez zaproszenia". Jego dokonanym odpowiednikiem jest właśnie "napatoczyć się" - czasownik, który w XIX w., w dużej mierze dzięki Joachimowi Lelewelowi, trafił do polszczyzny ogólnej.

Posłuchaj
01:21 czwórka pierwsze słyszę 28.05.2024 ojczysty napatoczyć.mp3 Ojczysty - dodaj do ulubionych. Co to znaczy "napatoczyć się"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Ojczysty - dodaj do ulubionych. Co to znaczy "napatoczyć się"? (Pierwsze słyszę/Czwórka)


Audycja powstała we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

___

Kampania społeczno-edukacyjna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" ma na celu propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny oraz kształtowanie świadomości językowej Polaków. Dziennikarze Czwórki angażują się w projekt, prezentując w formie dźwiękowej ciekawostki językowe.

Kolejnych odsłon będzie można posłuchać we wtorki i czwartki w porannej audycji "Pierwsze słyszę", po godz. 6.30. O pochodzeniu wyrażeń z życia codziennego opowie Martyna Matwiejuk

POSŁUCHAJ POPRZEDNICH ODCINKÓW <<<

 

Organizatorem akcji "Ojczysty - dodaj do ulubionych" jest Narodowe Centrum Kultury. Kampania trwa nieprzerwanie od 20 lutego 2012 roku, dnia poprzedzającego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. "Ojczysty - dodaj do ulubionych" to najpopularniejszy kanał prowadzony przez centralne instytucje kultury poświęcony poprawnej polszczyźnie.

***

Na kolejne odsłony cyklu we wtorki i czwartki, w porannej audycji "Pierwsze słyszę"po godz. 6.30 zaprosi Martyna Matwiejuk.

mat. pras.aw

wmkor

mpkor

Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Czy słowo "beton" jest międzynarodowe?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 08:00
Język polski kryje wiele ciekawostek. Niektóre słowa znane są niewielu, inne znają wszyscy i w dodatku nie tylko w Polsce. Tak jest ze słowem "beton", o którym możemy powiedzieć, że jest międzynarodowe, a w dodatku ma dwa znaczenie. Wyjaśniamy je w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ojczysty - dodaj do ulubionych". Kajakarstwo to nie wioślarstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 07:40
 O ciekawostkach językowych rozprawiamy w Czwórce w każdy wtorek i czwartek w cyklu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Tym razem sprawdziliśmy, dlaczego kajakarstwo nie jest wioślarstwem. 
rozwiń zwiń