Zmieniamy zwyczaje. "Te święta spędzimy bardziej oszczędnie"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 14:34
- Badania pokazują, że ze wszystkiego jesteśmy w stanie zrezygnować, ale ze świąt nie. Dlatego w większości domów będą one wyglądały podobnie jak w ubiegłych latach. Zaczęliśmy jednak oszczędzać - mówiła dr Katarzyna Sekścińska z Katedry Psychologii Biznesu i Innowacji Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacji "Think!".
Jak oszczędzamy w święta?Zdj. ilustracyjne
Jak oszczędzamy w święta?/Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vitalii Stock

"Polacy w ostatnim czasie zmienili zwyczaje: bardziej oszczędnie wydajemy nasze pieniądze - wynika z raportu dotyczącego zachowań konsumenckich w czasie inflacji, przeprowadzonego przez Fundację "Think!". - W związku z drożyzną zmieniliśmy nasze zachowania i plany. Zrezygnowaliśmy z remontów mieszkań, wyjazdów na wakacje czy kupowania nowych nieruchomości. W codziennym życiu także nauczyliśmy się oszczędzać: kupujemy mniej, a jednocześnie bardziej potrzebne rzeczy - tłumaczyła ekspert.

Jak podkreślała, największe zmiany dotyczą korzystania z usług taksówkarskich, hotelarskich i restauracyjnych oraz wydatków na używki. - Generalnie ograniczyliśmy luksus w naszym życiu. Zrezygnowaliśmy z części używek: napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych - mówiła dr Katarzyna Sekścińska.

Niestety, w związku z inflacją, zrezygnowaliśmy także częściowo z finansowania kultury i edukacji. - Dotyczy to ponad jednej trzeciej naszych rodaków i chodzi przede wszystkim o systemową edukację, czyli na przykład studia, a przecież to element własnego rozwoju i przyczynek do przyszłego znalezienia lepszej pracy. Dodatkowo co czwarty Polak, który miał zaplanowane zabiegi medyczne, zrezygnował z nich - wyliczała dr Katarzyna Sekścińska. 

Sprawdź także:

Ograniczanie wydatków dotyczy także zbliżających się świąt. - Mamy jednak spory "zapas", bo zwykle kupowaliśmy o wiele za dużo. Dlatego teraz, nawet jeśli kupimy mniej, to nie będzie za mało - przekonywała gość Czwórki. Ta zasada dotyczy także prezentów. - Nie rezygnujemy z nich, wciąż koncentrujemy się głównie na nich, tymczasem święta to dobry czas, by celebrować wspólne chwile z bliskimi - podkreślała. Dlatego warto pamiętać o zasadach, które pomogą nam oszczędzić podczas tegorocznych świąt. - Próbujmy myśleć o świętach kompleksowo: robić zakupy i planować wydatki tak, by się uzupełniały. Nie powielajmy potraw, dowiedzmy się, kto co lubi jeść, by nie przygotowywać dań, które nie zostaną wykorzystane - radziła gość Czwórki. 

Posłuchaj
10:19 czwórka święta_PR4_AAC 2022_12_20-08-16-57.mp3 Na czym oszczędzamy w święta? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziKamil Jasieński

Gość: dr Katarzyna Sekścińska (psycholog ekonomiczna, Uniwersytet Warszawski, Fundacja "Think!")

Data emisji: 20.12.2022

Godzina emisji: 8.30

kd/kor