Ile wydamy na święta? Droższe prezenty, tańsza wieczerza

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:00
Z deklaracji Polaków wynika, że w tym roku na święta Bożego Narodzenia wydamy około 1300 złotych. Badania Deloitte pokazują, że w tej kwocie znajdą się wydatki na podróże, spotkania, rodzinne, żywność i prezenty. 
Uważajmy na promocyjne pożyczki świąteczne
Uważajmy na promocyjne pożyczki świąteczneFoto: shutterstock

shutterstock perfectlab prezent pakowanie 1200.jpg
Za tydzień mikołajki. Prezenty możesz zapakować nawet w gazetę

Z badań Barometr Providenta wynika, że na samą organizację świąt Bożego Narodzenia wydamy 744 zł, czyli o 1000 złotych mniej niż rok wcześniej. 


Posłuchaj
03:46 czwórka pierwsze słyszę 1.12.2020.mp3 Ile wydamy na święta? - badania komentują ekspertki (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Na pewno w tym roku będziemy chcieli zaoszczędzić. Mają nam w tym pomóc promocje , z których skorzystamy chętniej niż dotychczas. Te święta na pewno będą inne niż poprzednie. 

Bez wyjazdów

W pierwszej kolejności zrezygnujemy z wyjazdów i to będzie główne pole naszej oszczędności. 

- W Polsce upowszechnił się taki zwyczaj, że święta Bożego Narodzenie, a także Sylwestra zaczęliśmy spędzać za granicą, albo na wyjazdach krajowych - mówi Jolanta Tkaczyk z Akademii Leona Koźmińskiego. - Wyjeżdżaliśmy w gronie znajomych, przyjaciół, rodziny. Zamiast gościć ich u siebie, zabieraliśmy ich w podróż. W tym roku będzie to mocno ograniczone. Na pewno odpadają wyjazdy zagraniczne, ale też krajowe, bo zgodnie z prawem nie powinniśmy świętować w więcej niż 5 osób, a wyjazdy krajowe, te które są dozwolone mają mieć wyłącznie służbowy charakter. Zatem nie da się spędzić świąt wyjazdowo - dodaje. 

Mniej skromne prezenty

Na prezenty wydamy 680 złotych, czyli o 8 procent mniej niż wydaliśmy w poprzednim roku. 

- Na listach prezentów prym wiodą kosmetyki i perfumy, na drugim miejscu plasują się pieniądze - mówi Agnieszka Szapiel z działu strategii Deloitte. - Pieniądze na liście męskich życzeń pojawiają się jako numer jeden, zaś trzecie miejsce zajmują gadżety elektroniczne. U kobiet do top 3 wchodzi odzież, obuwie i akcesoria - wymienia. 

W tym roku z pewnością wręczymy mniej prezentów. Jolanta Tkaczyk nie wyklucza, że zainwestujemy więcej w podarki dla najbliższych, by wynagrodzić im ten trudny czas. 

Zobacz także:

Tańszy stół

Polacy deklarują, że chcą oszczędzać, ale też na kolacji wigilijnej będzie mniej gości. O 33 procent zredukowane zostaną nasze wydatki. W tym roku wydamy 430 złotych, w porównaniu z sumą 639 złotych z zeszłego roku.

Mimo że deklarujemy, że będziemy wydawać mniej, to jednak nasze planowane oszczędności nie są tak duże jak u naszych sąsiadów.

- Jesteśmy takim narodem, który ceni sobie wartości rodzinne i czas spędzony z rodziną. A święta Bożego narodzenia są specyficznym czasem. Mimo pandemii nie oszczędzamy tak, jak nasi zachodni sąsiedzi - ocenia Jolanta Tkaczyk. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 01.12.2020

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Czy wierzymy w Boże Narodzenie? "Duchowość nie przegrywa z choinką"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 15:38
Zakupy, prezenty, dekorowanie domu, pieczenie ciast, szykowanie świątecznych potraw, coraz większe sumy zostawiane w supermarketach - w tym przedświątecznym szaleństwie łatwo zgubić prawdziwy sens Bożego Narodzenia. I zapomnieć o tym, co jest istotą świąt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzak to nie prezent. Nie kupuj pod choinkę

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 17:30
Małe ssaki maja duże wymagania. Każdego dnia potrzebują świeżego, zdrowego pokarmu, wygodnych, dużych klatek i kosztownych wizyt u lekarza. Czy pamiętamy o tym, ofiarowując zwierzaka w prezencie? 
rozwiń zwiń