Obcokrajowcy chcą oglądać polskie filmy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 15:00
"Polish Cinema for Beginners/ Polskie kino dla początkujących" to projekt skierowany do obcokrajowców mieszkających w naszym kraju. - Dla nich niejednokrotnie to pierwsza okazja, żeby obejrzeć "Rejs" czy "Seksmisję". I żeby wreszcie docenić polskich twórców - mówią organizatorzy cyklu projekcji, którzy gościli u Błażeja Hrapkowicza.
Audio
  • Wrocławska Fundacja Filmowa jest dobrze nakręcona i ma mnóstwo pomysłów - rozmowa z przedstawicielami fundacji (Czwórka/Na cztery ręce)
Obcokrajowcy chcą oglądać polskie filmy
Foto: Glow Images/East News

- Jesteśmy stosunkowo młodą fundacją z młodą i bardzo pomysłową kadrą - mówi Paweł Kosuń, prezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej i pomysłodawca "Polish Cinema for Beginners". - Skupiamy się na organizowaniu festiwali, przeglądów oraz na krzewieniu kultury filmowej. Od początku działalności w centrum naszego zainteresowania był film dokumentalny. Ale wraz z cyklem "Polskie kino dla początkujących" otworzyliśmy się na fabułę.

Pierwsza edycja projektu przyciągnęła niemal 700 cudzoziemców ze stolicy Dolnego Śląska. Ci, którzy "ukończyli" kurs kina polskiego, otwarcie przyznali, że dla większości była to pierwsza okazja, by poznać dorobek polskich reżyserów.

- Najwięcej emocji i najbardziej burzliwe dyskusje wzbudziła "Seksmisja" - wspomina krytyk filmowy Adam Kruk odpowiedzialny za selekcję prezentowanych filmów. - Uczestnicy pokazów byli ciekawi jak wygląda kultowe dzieło Juliusza Machulskiego. W trakcie projekcji żywiołowo reagowali, a potem, podczas dyskusji, zwracali uwagę m. in. na wątki feministyczne.

Drugi sezon "Polish Cinema for Beginners" otworzył "Rewers" Borysa Lankosza. Spotkania odbywały się dwa razy w miesiącu w Kinie Nowe Horyzonty i zakończyły się 8 maja.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino

Czytaj także

Czy w Watykanie można kręcić filmy?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:30
Watykan jako miejsce akcji często bywa wykorzystywany przez filmowców. Tyle tylko, że jest to Watykan wyobrażony, bo w Stolicy Apostolskiej filmów raczej się nie kręci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Krzysztofa Mętraka dla Błażeja Hrapkowicza

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 09:00
Błażej Hrapkowicz, prowadzący audycję "Na Cztery Ręce", zdobył główną nagrodę przyznawaną młodym krytykom filmowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega fenomen "Gry o tron"?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 09:32
Jutro w "Poranku OnLine" pojawi się trener osobisty Miłosz Brzeziński. Weźmiemy pod lupę serial "Gra o Tron", fenomen ostatnich miesięcy, a może nawet lat.
rozwiń zwiń