Czy w Watykanie można kręcić filmy?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:30
Watykan jako miejsce akcji często bywa wykorzystywany przez filmowców. Tyle tylko, że jest to Watykan wyobrażony, bo w Stolicy Apostolskiej filmów raczej się nie kręci.
Audio
  • Watykańska lista filmów polecanych oraz krytykowanych (Czwórka/Kontrkultura)
kadr z filmu Anioły i demony, reż. Ron Howard
kadr z filmu "Anioły i demony", reż. Ron HowardFoto: mat. prasowe/U.I.P.

Z tym problemem na przykład musieli sobie poradzić twórcy "Aniołów i demonów" i zbudowali największy plan filmowy w Europie. Tam właśnie kręcili sceny, których akcja działa się między innymi na placu św. Piotra i Piazza Navona.

- Rzymska diecezja stwierdziła, że nie może się zgodzić, na to, żeby w kościołach Wiecznego Miasta były kręcone sceny mordu. Reżyser Ron Howar chcąc pozostać wierny literackiemu oryginałowi musiał więc wspomagać się studiem filmowym - mówi dziennikarz filmowy, Jacek Sobczyński. - Wszystkie malowidła w odtworzonej Kaplicy Sykstyńskiej były tworzone ręcznie i w pełnych rozmiarach. Natomiast pałac królewski Reggia di Caserta na południu Włoch zastąpił ekipie filmowej te miejsca, które w Rzymie okazały się niedostępne, np. watykańskie komnaty.

Kino biblijne - poznaj genezę gatunku >>>

To nie jedyny przypadek, kiedy hierarchowie Kościoła katolickiego zabrali głos w "kinowej" sprawie. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego. - Jak się okazuje namiestnicy watykańscy są również kinomanami, filmoznawcami oraz... cenzorami - wyjaśnia rozmówca Beaty Kwiatkowskiej. - Czasami otwarcie sprzeciwiają się temu, w jaki sposób niektóre filmy poruszają szczególnie bliską im tematykę.

Tak było m. in. w przypadku najnowszego obrazu Darrena Aronofsky'ego - "Noe. Wybrany przez Boga". - Watykański dziennik "Avvenire" nazwał ten film "zmarnowaną szansą". Napisał, że jest "proekologiczny" i "w stylu New Age" - mówi Sobczyński. - I że "przekształca biblijną opowieść w zmarnowaną szansę".

Tymczasem, jak donoszą włoskie media, do nakręcenia filmu o Watykanie przygotowuje się Ridley Scott, twórca takich filmowych hitów jak "Gladiator", "Hannibal" czy "Łowca androidów". Bohaterem pilotażowego odcinka będzie postępowy arcybiskup Nowego Jorku kardynał Duffy (Kyle Chandler).

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino roter
Czytaj także

"Oh Boy" - codzienność w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 12:00
Jazz, czarno-białe zdjęcia i Berlin nie odstraszyły widzów od filmu Jana Ole Gerstera "Oh Boy". Oprócz licznych pozytywnych recenzji i nagród filmowych, reżyser swoim debiutem podbił serca wielu kinomaniaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Titanic jako film przełomowy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 14:44
W "Czwartym wymiarze" weźmiemy pod lupę m.in. kultowy film "Titanic". Z jakiego powodu możemy uznać go za przełomowy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciało i zmysłowość kontra język i słowo u Dumonta

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 08:14
Bruno Dumont- nauczyciel filozofii, który przeszedł do kina. Przedstawiciel nurtu francuskiej Nowej Ekstremy, która obficie operuje scenami ekscesu i przemocy. Jego filmy są filmami gatunkowymi, a on sam mówi, że nauczył się tego podejścia kręcąc reklamówki.
rozwiń zwiń