Intymność - nie wstydźmy się o niej rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 11:30
Skąd wiemy to, co wiemy o seksie? Są różne źródła, mniej lub bardziej wiarygodne. Dobrze jest zatem poznać mity i prawdy na temat seksu, bo udany kontakt intymny z drugą osobą ma niezwykle ważny wpływ na komfort naszego życia.
Audio
  • Mity i prawdy na temat seksu (Czwórka/Na cztery ręce)
  • "Ponton" edukuje seksualnie młodych - dowiedz się jak (Czwórka/Na cztery ręce)
Intymność - nie wstydźmy się o niej rozmawiać
Foto: Glow Images/East News

- Niekompletna lub nieprawdziwa wiedza na temat seksu szkodzi naszemu życiu intymnemu - przekonuje psycholożka i seksuolożka Aleksandra Jodko-Modlińska. - Konsekwencją tych przekonań może być rozpad związku, bo pary z takimi problemai zwracają się do specjalistów zazwyczaj wtedy, kiedy jest już za późno.

Czytaj także: Czy można nauczyć się bliskości? >>>

Z badań wynika, że wiedzę o seksie zdobywamy w wieku szkolnym, głównie od rówieśników. I ta tendencja utrzymuje się od lat. Ale ostatnio najpopularniejszym źródłem, z którego czerpiemy informacje na ten temat, jest internet. - Z jednej strony to dobrze, bo sieć pełni ogromną rolę edukacyjną. Ale z drugiej strony treści, które się tam znajdują, często odbiegają od rzeczywistości - mówi gość "Na cztery ręce". - Dodatkowym problemem, o coraz większym zasięgu, jest pornografia internetowa, od której są uzależnieni pacjenci w każdym wieku.

Z myślą o wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej na temat intymności, powstała specjalna linia telefoniczna. To inicjatywa grupy edukatorów seksualnych "Ponton". - Wakacje dla młodych ludzi to czas rozluźnienia i odkrywania tego, co nowe i zupełnie niedostępne - tłumaczy Alina Synakiewicz. - W okresie letnim dostajemy mnóstwo pytań dotyczących różnych zagadnień. To pokazuje, że młodzież nas potrzebuje i że sporo mamy jeszcze do zrobienia w kwestii edukacji seksualnej.

O mitach i prawdach na temat seksu w "Na cztery ręce" rozmawiali psycholożka i seksuolożka Aleksandra Jodko-Modlińska oraz gospodarz programu Tomek Kosiorek. Posłuchaj nagrania audycji.

(kul/jc)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Masz terapeutę? Nie wstydź się tego!

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 12:00
Są tacy, którzy obniżenie nastroju oraz brak motywacji do działania tłumaczą zwykłym lenistwem. Ale stany depresyjne nie są zwykłym "widzimisię". To zaburzenia, które należy leczyć i na pewno nie należy się tego wstydzić - apelują inicjatorki akcji "Mam Terapeutę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorosłość nie jest atrakcyjna

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 11:00
Polacy coraz później opuszczają dom rodzinny. Większość zrzuca to na karb czynników ekonomicznych. - One oczywiście są bardzo ważne, ale niemniej istotne jest to, że życie na własny rachunek i dorosłość wcale nie jest tak ekscytująca, jak się powszechnie uważa - przekonuje Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Selfie. Bo wszyscy jesteśmy narcyzami

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 19:30
Gwiazdy na Oscarach, papież Franciszek na pielgrzymce, Barack Obama na pogrzebie Nelsona Mandeli - "słitfocie" robi cały świat. Nic więc dziwnego, że redaktorzy słownika "Oxford English Dictionary" uznali "selfie" za słowo 2013 roku.
rozwiń zwiń