Ludzki mózg ma poczucie humoru

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 10:00
- Nieodzowne są skojarzenia. Jeśli nauczymy się nimi posługiwać i łączyć je z określonymi obrazami, rzeczywiście będziemy potrafili wykorzystywać wiedzę naszego mózgu - przekonuje Bartłomiej Boral, trener pamięci, kreatywności i rozwoju umysłowego.
Audio
  • Bartłomiej Boral, mistrz świata w zapamiętywaniu, m.in. o technikach trenowania pamięci (Czwórka/Na cztery ręce)
  • Co zapamiętują słuchacze Czwórki? - sonda Karola Pawłowickiego (Czwórka/Na cztery ręce)
Trenowanie mózgu może sprawia radość
Trenowanie mózgu może sprawia radośćFoto: Glow Images/East News

Boral jest wielokrotnym rekordzistą Polski w zapamiętywaniu. Wraz z bratem Tobiaszem, jako pierwsi Polacy, reprezentowali nasz kraj na Mistrzostwach Świata Pamięci w Chinach. Miejsca w światowej czołówce zajmowali także podczas zawodów w Wielkiej Brytanii. Ostatnio bracia ustanowili kolejny rekord i zapamiętali kombinację tysiąca monet 1 i 2 złotowych w 39 minut. - Nie jestem chodzącą bazą danych, nie zapamiętuję wszystkiego, zawsze. Tylko to, co chcę, np. numery telefonów, gdy nie mam pod ręką niczego, na czym mógłbym je zanotować - śmieje się gość Czwórki.

Jak tłumaczy Boral, zapamiętywanie to sport taki sam, jak każdy inny, tylko że mentalny. - Jak szachy, brydż. Jednym z inicjatorów tej dyscypliny jest zresztą arcymistrz szachowy Raymond Kenney - opowiada gość czwórki.

Czytaj także: Albert Einstein - geniusz, który przewrócił fizykę do góry nogami <<<

Boral podkreśla, że zamiast skupiać się podczas treningów na zapamiętywaniu jednej rzeczy, warto "poszerzyć horyzonty" i trenować mózg w wielu dziedzinach. To przydaje się także na zawodach. - Chodzi o to, by sprawdzić mózg człowieka w przeróżnych sytuacjach, nie tylko to, czy radzi sobie w jednej z nich - opowiada Boral. - Najdłuższą konkurencją jest godzinne zapamiętywanie cyfr, ale są też konkurencje superszybkie. Oprócz tego odtwarzamy z pamięci rzędy cyfr binarnych, przypisujemy imiona do twarzy, układamy w określonej kolejności karty w taliach, słowa, daty, obrazy abstrakcyjne.

Bartłomiej
Bartłomiej Boral i Beata Kwiatkowska/screen wideo

Boral napisał także książkę o technikach zapamiętywania. Jedną z tez, które stawia, jest to, że ludzki mózg ma… poczucie humoru.

- Nasz mózg nienawidzi nudy! Pasjonuje go to, co jest nowe i wyróżniające się z otoczenia. Dzięki takim bodźcom możemy wykorzystywać swój potencjał - przekonuje gość Czwórki. - Ludzki mózg to sieć połączeń. Te 100 milionów neuronów, które mamy, może się ze sobą łączyć. To jest tak złożony mechanizm, że jeśli nie będziemy dostarczać mózgowi nowych bodźców, on po prostu będzie się nudził.

By dowiedzieć się, jak skutecznie trenować swój mózg i poznać różne techniki zapamiętywania posłuchaj nagrania rozmowy z Bartłomiejem Boralem z audycji "Na cztery ręce" .

(kd, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja NAUKA

Czytaj także

Będziesz wyszktałcony tak, jak twoi rodzice?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 13:24
Jaki wpływ na nasze wykształcenie, przyszłość ma rodzina, środowisko? Okazuje się, że znaczny. O tym porozmawiamy w poniedziałkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły szukają narkotyków? "Są w tym lepsze od psów"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 18:00
- Pszczoły mają niesamowity węch, a poza tym bardzo lubią cukier - tłumaczy w Czwórce dr Joanna Bagniewska, zwyciężczyni tegorocznej polskiej edycji konkurs FameLab i laureatka międzynarodowego finału. - Można to wykorzystać, by pomagały ludziom w poszukiwaniu nielegalnych substancji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17-letnia Polka pracuje nad lekiem na raka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 15:15
17-latka z Piotrkowa Trybunalskiego jest nadzieją światowej medycyny. Joanna Jurek opracowała unikalną metodę dostarczania leku do komórek nowotworowych i została doceniona przez wybitnych lekarzy w Polsce i za granicą.
rozwiń zwiń