Tajne operacje w kinie. Historia filmu szpiegowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2014 12:00
Afera podsłuchowa, doniesienia Edwarda Snowdena - ostatnio życie pisze lepsze scenariusze od speców z Hollywood. Niemniej jednak szpiedzy w kinie mają się nieźle, o czym przekonują Błażej Hrapkowicz i jego gość.
Audio
  • Historia kina szpiegowskiego w pigułce - czy Bond jest prawdziwą ikoną gatunku? (Czwórka/Na cztery ręce)
W filmie Bardzo poszukiwany człowiek swoją ostatnią rolę zagrał amerykański aktor  Philip Seymour Hoffman
W filmie "Bardzo poszukiwany człowiek" swoją ostatnią rolę zagrał amerykański aktor Philip Seymour Hoffman Foto: mat. promocyjne/Forum Film Polska

Za mistrza filmu szpiegowskiego uważa się Alfreda Hitchcocka, jego "39 kroków" to obraz, który ukonstytuował gatunek. - To jeden z najlepszych filmów wszech czasów, który zawiera wszystkie elementy twórczości mistrza - mówi Konrad Wągrowski, redaktor naczelny portalu Esensja. - To także wielka inspiracja dla kolejnych pokoleń filmowców. Wzorzec kina szpiegowskiego.

Tak naprawdę jednak źródłem tego gatunku była literatura. - Gdyby się przyjrzeć filmom o szpiegach to 70 procent tych opowieści ma literacki pierwowzór. I nie chodzi mi tylko o książki Iana Fleminga o przygodach Jamesa Bonda. Tytyłów jest dużo więcej - wyjaśnia rozmówca Błażeja Hrapkowicza. - Te opowieści wykiełkowały z czarnego kryminału spod znaku Raymonda Chandlera. I co ciekawe, do dziś jest niemała grupa autorów, którzy kontynuują szpiegowskie tematy.

Oczywiście największy wpływ na wizerunek szpiega w kinie miał agent 007, który wręcz stał się tożsamy z tym pojęciem. - Bond stał się jedną z ikon popkultury i gwiazdą rozrywkowego kina szpiegowskiego. Ze spektakularnymi pościgami, technologicznymi gadżetami i wianuszkiem kobiet - opowiada Wągrowski. - Ale to nie jedyny nurt obowiązujący w tym gatunku. Sa przecież filmy szpiegowskie z pogłębionym rysem psychologicznym postaci. Są też komedie, na przykład "Austin Powers".

Czytaj także: Mitologia w kinie - superbohaterowie z Olimpu >>>

Dobry film szpiegowski powinien dostarczać emocji oraz trzymać w napięciu do samego końca. To oczywiście trudna sztuka, ale historia kina pokazuje, że nie jest to niemożliwe. Jednym z najnowszych dzieł tego gatunku jest obraz holenderskiego reżysera i fotografika, Antona Corbijna, "Bardzo poszukiwany człowiek". Film powstał na postawie powieści Johna le Carré, a jedną z ról głównych gra tam  Philip Seymour Hoffman. To ostatnia kreacja amerykańskiego aktora, który zmarł w lutym 2014 roku.

Posłuchaj nagrania z audycji "Na cztery ręce".

(kul, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino rozrywka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mitologia w kinie. Superbohaterowie schodzą z Olimpu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 12:00
Mity, nie tylko greckie, są jak gotowy scenariusz na film. Wystarczy odpowiedni (czytaj: wysoki) budżet, fachowcy od efektów specjalnych i gorące nazwiska w obsadzie. Przepis wydawałoby się prosty, czy jednak na pewno skuteczny?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Godzilla straszy w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 13:00
Narodził się w 1954 roku w japońskiej wytwórni Toho i wystąpił w kilkudziesięciu filmach kinowych. Teraz Godzilla, jeden z najsłynniejszych filmowych potworów, trafił do łódzkiego Muzeum Kinematografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Truman Show - reality show w kinie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 18:00
Truman Burbank odkrywa, że jest głównym bohaterem reality show nadawanego 24 godziny na dobę. Historię jego życia sfilmował Peter Weir. My prześwietlimy ten obraz pod kątem efektów specjalnych.
rozwiń zwiń