"Na cztery ręce" z Kalkbrennerem i Holdenem (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 08:00
W Czwórce wywiady z gwiazdami sceny klubowej - Paulem Kalkbrennerem, Jamesem Holdenem i Luke'm Abotem.
Audio


 

Paul Kalkbrenner miał dwanaście lat, gdy upadł mur berliński, a muzyka, którą zapamiętał z tamtych wydarzeń, i która odcisnęła trwały ślad w jego estetyce, to brzmienia techno. Choć obecnie Paul może pochwalić się ponad 15-letnim stażem w tworzeniu własnej muzyki, stylistyka techno jest mu cały czas bliska i ciągle odkrywa ją na nowo.

W 1999 roku ukazała się jego pierwsza EP-ka "Friedrichshain". Później przyszła kolej na następne dwa albumy: "Superimpose" oraz "Time" – oba wydane w 2001 roku. Trzy lata później ukazał się kolejny album Kalkbrennera - "Self", który zapoczątkował nowy etap twórczy - dzięki niemu zaproponowano mu współpracę przy tworzeniu filmu o berlińskiej scenie techno.

Kooperację przy filmie "Berlin Calling" zaproponował Kalkbrennerowi niemiecki reżyser i wielbiciel jego muzyki Hannes Stöhr.  

- Nikt mnie poważnie nie traktował, ale zawsze wierzyłem w sukces tego filmu. Nie mogłem tego mówić w najgorętszym okresie, bo pewnie usłyszałbym, że jestem megalomanem. Teraz mogę jasno powiedzieć - tak, spodziewałem się tego wszystkiego - przyznaje w Czwórce.

Dotychczasowe produkcje niemieckiego artysty charakteryzowało melodyjne, bardzo taneczne brzmienie, oddziałujące na emocje słuchaczy. Natomiast trzeci longplay skonstruowany został niczym soundtrack do filmu, który nigdy nie powstał. Album ten był pierwszym, w pełni dojrzałym dziełem Paula. Następny, 2005 rok, przyniósł kompozycję "Gebrünn Gebrünn", która stała się obowiązkowym hitem w zestawie muzycznym każdego szanującego się didżeja techno.

  Paul Kalkbrenner z powodzeniem odnosi solowe sukcesy producenckie i koncertowe. W zeszłym roku wydał DVD/Blu-ray "2010 - A Live Documentary" będące podsumowaniem solowej trasy koncertowej. W 2011 wyda zaś kolejny, album autorski – na to wydarzenie czeka niemal cały elektroniczny świat.

Wywiad z Paulem Kalkbrennerem przeprowadził Alex Kubaczewski.

James Holden i Luke Abbot byli gośćmi Łukasza Napory.

- Wysłałem Jamesowi CD ze swoją muzyką, tak się poznaliśmy - mówi Abbot. - Dostaję wiele płyt demo, większość jest jednak słaba. Ta, którą wysłał Luke, była wyjątkowa. Pięknie wydrukowana i dodatkowo otrzymałem jego improwizajce jazzowe - wspomina Holden.

Muzycy opowiadają o brytyjskich labelach, jakie wytwórnie są cenione oraz o tych, które kopiują brzmienie innych.

/
Luke Abbot i James Holden

fot. Bartosz Bajerski

Zapraszamy do oglądania wideo z wywiadów!

KaW/materiały prasowe/pg

Zobacz więcej na temat: paula Berlin dvd kawa

Czytaj także

Audioriver 2011: Chris Liebing

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 12:55
Kolejna odsłona festiwalu Audioriver w Czwórce. Tym razem mamy dla Was set Chrisa Liebinga!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audioriver 2011: The Qemists

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 12:50
Tylko w Czwórce możecie zobaczyć koncert zespołu The Qemists!
rozwiń zwiń

Czytaj także

SuperMayer i Loadstar w Czwórce (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 11:40
W ramach specjalnego cyklu audycji "Na 4 ręce", w którym Hubert Augustyniak przypomina najlepsze koncerty z tegorocznego festiwalu Audioriver, tym razem można było posłuchać setu SuperMayera. Dodatkowo mieliśmy dla Was wywiad z Loadstar.
rozwiń zwiń