Książka potrafi uwolnić

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 13:27
- Książka potrafi uratować z samotności, pomóc, zmienić - twierdzi Agnieszka i pakuje w kartony kolejne tomy powieści. Te kartony zawozi do osadzonych w więzieniach.
Audio
  • "Książka za kraty” - reportaż Magdy Skawińskiej (Na cztery ręce/Czwórka)
Książka potrafi uwolnić
Foto: Glow Images/East News

Agnieszka wychowała się w Rawiczu niedaleko więzienia. Często wyobrażała sobie, co jest za murem. - Jak byłam mała to w Rawiczu jedyne, co było to Planty, mury obronne, centrum miasta i więzienie. Jako dziecko w kółko chodziłam koło tego więzienia i zawsze chciałam wiedzieć, co jest w środku - opowiada.

Po latach Agnieszka trafiła za mur więzienia, żeby zbierać materiały o sztuce więziennej. Jej wzrok przyciągnęła biblioteka. Niewiele książek. Żadnych nowości. Stare podręczniki. Wszystkie książki oprawione w szary papier. Sama uwielbia czytać. Postanowiła zebrać książki dla więźniów.

- Książki uważam za najważniejsze rzeczy jakie spotkały mnie w życiu. Mocno wierzę w literaturę, która zmienia, otwiera, daje nadzieję i uwalnia z samotności, bezsensu i poczucia chaosu - twierdzi Agnieszka.

Osadzeni w więzieniu w Rawiczu chętnie korzystają z biblioteki, czytają fantastykę, książki o II wojnie światowej, eseje Camus i Hłaski. Cenią sobie, gdy w ich celi jest więcej osób, które pragną czytać, wtedy spokojnie można wyłączyć telewizor. Wielu z więźniów po powieści sięgnęło dopiero za kratami. Przyznają, że to za późno, ale po wyjściu na wolność na pewno nie porzucą lektur.

Agnieszka zaapelowała do znajomych o książki dla osadzonych. Odzew przeszedł wszelkie oczekiwania. Do więzienia w Rawiczu pojechało kilkaset tomów. Teraz Agnieszka zbiera książki dla więzienia w Wołowie, gdzie odbywają karę przestępcy z najdłuższymi wyrokami.
Zapraszamy do wysłuchania załączonego reportażu Magdy Skawińskiej "Książka za kraty”.
Reportaż został zrealizowany w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

(pj)

Czytaj także

Michał Gołkowski: stalker to człowiek, który poszukuje

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 15:22
- Stalker jest kimś, kto wchodzi w strefę zakazaną, choć nie bardzo wie, czego tam szuka - mówił w Czwórce Michał Gołkowski, autor książki "Ołowiany świt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki-katedry: Włodzimierz Odojewski i Jaume Cabré

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 14:56
Polski "Doktor Żywago" oraz "książka, która przeżyje nas wszystkich" to propozycje ekspertek z Bibliocreatio na kolejny majowy weekend. Sprawdź, co warto przeczytać!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotografia to przygoda

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 11:11
Fotografia potrafi zatrzymać czas. Dla Małgorzaty Pióro jest pracą, życiem i zawodem, ale przede wszytkim pasją. Fotografka wraz z Zygmuntem Nowakiem swym hobby zaraża najmłodszych.
rozwiń zwiń