Michał Gołkowski: stalker to człowiek, który poszukuje

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 15:22
- Stalker jest kimś, kto wchodzi w strefę zakazaną, choć nie bardzo wie, czego tam szuka - mówił w Czwórce Michał Gołkowski, autor książki "Ołowiany świt".
Audio
  • O tym, kim jest stalker, a także o swojej książce "Ołowiany świt" opowiada Michał Gołkowski (Czwórka/ Stacja kultura)
Michał Gołkowski jest pasjonatem historii, zwłaszcza z okresu I wojny światowej
Michał Gołkowski jest pasjonatem historii, zwłaszcza z okresu I wojny światowejFoto: Czwórka

Michał
Michał Gołkowski i Kasia Dydo/fot. Czwórka

– Termin "stalker" został użyty w 1972 roku przez braci Strugackich w powieści "Piknik na skraju drogi" – opowiada Gołkowski. – To człowiek, który wchodzi do "strefy zakazanej", zony, ponieważ jest tam coś, co chce zdobyć, a czego definicji sobie dokładnie nie uświadamia. Takie szukanie jest najbardziej ludzkim odruchem.

Książka Michała Gołkowskiego pt. "Ołowiany świt" otwiera serie literacką pt. "Stalker". – Ta seria narodziła się równolegle z grą komputerową o tej samej tematyce – mówi Gołkowski. – Opisuje to, co dzieje się nie w samej grze, ale w jej uniwersum. Dopiero teraz, wreszcie, seria ta pojawiła się w Polsce.

"Ołowiany świt" to zbiór opowiadań na temat stalkerów i zon, czyli miejsc zakazanych. – Już podczas pisania zacząłem zdawać sobie sprawę, że to nie będą dwa, trzy opowiadania, tylko cała książka – wspomina Gołkowski. – Więc jeszcze w trakcie tworzenia, po prostu skontaktowałem się z wydawnictwem i spytałem, czy nie chcieliby jej wydać. Zgodzili się.

Dowiedz się więcej m.in. o tym, jak wygląda racja żywnościowa stalkera, o tym, czy kobiety mogą być stalkerami i jak odnaleleźć się w zonie, słuchając całego nagrania rozmowy z Michałem Gołkowskim z audycji "Stacja Kultura".

(mk/kd)

Czytaj także

Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:40
Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i wyrabia cierpliwość. I nie chodzi tutaj o cudowne lekarstwo, tylko o czytanie, które ma dobroczynny wpływ na całe nasze życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

61 % procent Polaków w ogóle nie czyta książek. Nie bądź taki jak inni!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2013 13:55
Żeby dobrze pisać trzeba dużo czytać twierdzą teoretycy literatury. Dodatkowo przydadzą się solidność, cierpliwość, regularność oraz czytelnicy. Czy w Polsce opłaca się być zawodowym pisarzem i jak wygląda u nas kultura czytania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Morze Niegościnne": kryminał rodem ze starożytności

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 16:00
Do księgarń trafia nowy kryminał Jakuba Szamałka, pisarza, archeologa, znawcy antyku, i scenarzysty gier komputerowych. W "Morzu niegościnnym" autor przenosi czytelnika do… starożytności.
rozwiń zwiń