Słodycze - lubisz, jesz? A ile spalasz?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 15:49
Jakie są fizjologiczne przyczyny preferowania słodkiego smaku i wyboru słodyczy? Jaka jest wartość energetyczna słodyczy, a jakie zdrowotne efekty ich spożycia? O tym wszystkim porozmawiamy we wtorkowej audycji "Na cztery ręce".
Słodycze - lubisz, jesz? A ile spalasz?
Foto: Glow Images/East News

W ramach XVII Festiwalu Nauki odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy mają jeść słodycze i różnicowć słodkie smaki, pochodzące z wybranych cukrów prostych i dwucukrów, oraz innych substancji słodzących.

Podczas jednego z wykładów wszyscy lubiący słodkości będą mogli wziąć udział w testach wysiłkowych (na ergometrze lub bieżni), aby ocenić wydatki energetyczne i porównać je z porcjami energii spożytymi wraz ze słodyczami.
O to, co powinniśmy wiedzieć o słodyczach, zapytamy autorki wykładu i warsztatu zorganizowanego przez Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW dr inż. Danutę Gajewską i dr inż. Ewę Lange. Na rozmowę zapraszamy do audycji "Na cztery ręce", we wtorek, 24 września, po godz. 23.00.

Czytaj także

E-papieros jednak cię nie zabije?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 12:11
E-papierosy są w Polsce coraz bardziej popularne. I choć podobno nie zawierają substancji rakotwórczych i tak bardzo szybko można się od nich uzależnić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVII Festiwal Nauki: płeć to jedna z największych zagadek ewolucji

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 20:30
- Wszystkie żyjące na Ziemi organizmy, od bakterii przez rośliny po zwierzęta, w tym i ludzi, pochodzą od wspólnych przodków. To dla mnie jedno z najpiękniejszych odkryć współczesnej biologii. Ale jak pojawiły się procesy płciowe, jest ogromną zagadką - mówi prof. Paweł Golik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najnowsza wiedza o dysleksji na Festiwalu Nauki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 13:02
Gościem piątkowego "Wieczoru odkrywców" będzie dr Katarzyna Jednoróg z Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.
rozwiń zwiń