E-papieros jednak cię nie zabije?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 12:11
E-papierosy są w Polsce coraz bardziej popularne. I choć podobno nie zawierają substancji rakotwórczych i tak bardzo szybko można się od nich uzależnić.
Audio
  • Cała prawda o e-papierosach - materiał Eweliny Grygiel
E-papieros jednak cię nie zabije?
Foto: Ildar Sagdejev/Wikimedia Commons/CC

Z ostatnich badań nad realnym wpływem używania e-papierosów na nasze zdrowie, przeprowadzonych przez Instytut Medycy Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu wynika, że elektroniczne papierosy są zdrowsze od tradycyjnych. – I to dziesiątki razy– mówi prof. Andrzej Sobczak z Instytutu Medycyny Pracy. – Na to bowiem, że nie ma w nich związków rakotwórczych, są twarde dowody. A doniesienia o znalezieniu w aerozolu śladów nitrozoamid są spowodowane użyciem zanieczyszczonych substratów do produkcji tych płynów.

Mimo wszystko jednak e-papierosy nie są do końca zdrowe, bo zawierają nikotynę, od której łatwo się uzależnić. – Ale to nie nikotyna powoduje powstawanie raka, tylko substancje rakotwórcze – mówi prof. Sobczak. – "Przerzucenie się" na papierosa elektronicznego zmniejsza więc ryzyko zachorowania.

Niektórzy jednak wciąż pozostają sceptyczni wobec używania elektronicznych papierosów. – Producenci nie przedstawiają konkretnych wskazań dotyczących użytkowania e-papierosów, zawartości nikotyny i stosunku tej nikotyny do innych substancji, które zawierają – mówi Magdalena Petryniak, koordynatorka akcji "Lokal bez papierosa". – Jeśli więc traktujemy je jako środek wspomagający rzucenie palenia, to dostęp do tego sprzętu powinien być regulowany tak samo, jak do innych leków, a same e-papierosy powinny być dostępne w aptekach.

Dowiedz się więcej o szkodliwym wpływie e-papierosów na nasze zdrowie i o tym, dlaczego jednak mimo wszystko warto „przerzucić się” na nie z tradycyjnych „dymków”, słuchając nagrania całego materiału reporterskiego Eweliny Grygiel z „Poranka OnLine”.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka NAUKA zdrowie

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirus raka szyjki macicy groźny także dla mężczyzn!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:04
Uczestnicy debaty w Jedynce rozmawiali o wykorzystaniu nowoczesnych metod w walce z zakażeniami wirsuem HPV oraz o tym, jak ustrzec się zakażenia i jakie są obowiązujące zasady profilaktyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedzenie, które zaskoczyło naukowców. Jest dobre na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 19:55
Kuchnia śródziemnomorska to jest to. Hiszpańscy naukowcy stwierdzili, że redukuje ona choroby serca o 30 procent. Wyniki badań publikuje prestiżowy amerykański Magazyn Medyczny Nowej Anglii.
rozwiń zwiń