Wielokolorowa soczewica. Jej kolor dobierz do przypraw

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 11:34
Soczewica kiedyś, w polskich książkach kulinarnych królowała - mówi Bartek Adamski, szef kuchni. - Była bardzo popularnym tematem, wręcz obowiązkowym. Królowała przede wszystkim w wiejskich domach - dodaje. 
Audio
  • Szef kuchni, Bartek Adamski opowiada jak fajnie wykorzystać soczewicę (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Kanapka z pastą z czerwonej soczewicy, pomidorem i kiełkami rzodkiewki
Kanapka z pastą z czerwonej soczewicy, pomidorem i kiełkami rzodkiewkiFoto: shutterstock.com/grzejan

Soczewica ma wiele różnych rodzajów. Uprawiana jest m.in. w Kanadzie, Indiach, USA czy Turcji. Szef kuchni, Bartek Adamski przekonuje, że można ją świetnie wykorzystać we współczesnych daniach i szybkich śniadaniach. 

- Do pasty z soczewicy potrzebujemy paczki soczewicy (ja jej kolor dobieram pod przyprawy, wybrałem miętę i kolendrę, więc zieloną soczewicę), oliwę z oliwek, olej włoszczyznę i odrobinę wody - wymienia. 

By zrobić pastę możemy wybrać jedną z dróg: ugotować wywar warzywny, a na nim ugotować soczewicę lub ugotować warzywa razem z soczewicą. Z jakimi przyprawami proponowana pasta smakuje doskonale? Do czego możemy ją wykorzystać? O tym w nagraniu materiału.


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Maciej Wójcik

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 8.43

pj

Czytaj także

Kimchi. Jak przygotować koreańską "klasykę" z polskich produktów?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 14:27
- My, jako Polacy, najchętniej kisilibyśmy wyłącznie kapustę i ogórki, a tymczasem okazuje się, że świat fermentacji jest o wiele bardziej bogaty - mówi Grzegorz Łapanowski w Czwórce. 
rozwiń zwiń