X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krogulec. Ptak, który rządzi w leśnych karmnikach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:38
Krogulce to ptaki mniejsze od jastrzębi, ale bardzo drapieżne. - Lubią polować w leśnych i miejskich karmnikach. Można powiedzieć, że to urodzeni zabójcy - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych. 
Audio
  • O życiu krogulców opowiada Katarzyna Dytrych (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Jastrząb krogulec
Jastrząb krogulecFoto: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock.com

pixabay strzyżyk 120.jpg
Strzyżyk - podstępna ptasia mysz, która pokonała orła

- Samice są w stanie bez problemu upolować gołębia, jednak samce łapią mniejsze ptaki, m.in. trznadle czy skowronki - tłumaczy Katarzyna Dytrych. - Krogulce chętnie korzystają w łatwych źródeł pokarmu i polują najczęściej z "przyczajki". Nie krążą nad ofiarą, czekając na właściwy moment, tylko atakują znienacka.

Gniazda krogulców znajdują dostrzec można m.in. na jodłach czy modrzewiach. Umieszczone na prostych gałęziach, stabilnie i blisko pnia, są doskonale zamaskowane. Rozpiętość skrzydeł krogulca to od 60 do 80 cm. Długi ogon działa jak precyzyjny ster. Dlatego bezbłędnie omijają przeszkody m.in. w miastach. - Ptaki te ciągną do miast, wykorzystują osiedla, na których ludzie umieszczają karmniki, bo tam łatwiej im zdobywać pokarm - tłumaczyła ekspertka.

Dlaczego w tym gatunku samice są większe od samców? I po co im zaokrąglone na końcach skrzydła? Które ptaki polują na krogulce? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 8.11.2019

Godzina emisji: 6.19, 7.26

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak