Krogulec. Ptak, który rządzi w leśnych karmnikach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:38
Krogulce to ptaki mniejsze od jastrzębi, ale bardzo drapieżne. - Lubią polować w leśnych i miejskich karmnikach. Można powiedzieć, że to urodzeni zabójcy - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych. 
Audio
  • O życiu krogulców opowiada Katarzyna Dytrych (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Jastrząb krogulec
Jastrząb krogulecFoto: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock.com

pixabay strzyżyk 120.jpg
Strzyżyk - podstępna ptasia mysz, która pokonała orła

- Samice są w stanie bez problemu upolować gołębia, jednak samce łapią mniejsze ptaki, m.in. trznadle czy skowronki - tłumaczy Katarzyna Dytrych. - Krogulce chętnie korzystają w łatwych źródeł pokarmu i polują najczęściej z "przyczajki". Nie krążą nad ofiarą, czekając na właściwy moment, tylko atakują znienacka.

Gniazda krogulców znajdują dostrzec można m.in. na jodłach czy modrzewiach. Umieszczone na prostych gałęziach, stabilnie i blisko pnia, są doskonale zamaskowane. Rozpiętość skrzydeł krogulca to od 60 do 80 cm. Długi ogon działa jak precyzyjny ster. Dlatego bezbłędnie omijają przeszkody m.in. w miastach. - Ptaki te ciągną do miast, wykorzystują osiedla, na których ludzie umieszczają karmniki, bo tam łatwiej im zdobywać pokarm - tłumaczyła ekspertka.

Dlaczego w tym gatunku samice są większe od samców? I po co im zaokrąglone na końcach skrzydła? Które ptaki polują na krogulce? O tym w nagraniu materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 8.11.2019

Godzina emisji: 6.19, 7.26

kd/kul