Wszystkie lęki cietrzewi. Czy te ptaki wyginą?  

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2020 16:02
Populacja cietrzewi w Europie jest dramatycznie mała i niezwykle trudno jest ją odnowić. - Próbujemy stworzyć im właściwe warunki do życia, jednak - zarówno w Polsce jak i poza granicami - wciąż jest zbyt mało osobników, byśmy mogli przywrócić cietrzewie naturze - tłumaczył w rozmowie z Czwórką ornitolog Adam Zbyryt.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Bildagentur Zoonar GmbH

kawka shutterstock 1200.jpg
Kawka. Ten ptak nie zna mezaliansu >>>

Wielkością cietrzewie przypominają kurę domową, a głosem - gruchaniem gołębia. Są bardzo płochliwe, boją się ludzi, do tego żyją bardzo krótko - tylko kilka lat. - Ten ptak cechuje się bardzo wysoką antropofobią, czyli ogromnym lękiem przed człowiekiem. Hodujemy je, by zapewnić przetrwanie temu gatunkowi, ale nie jest to proste - tłumaczył Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Przeszkodą są też budowane szlaki turystyczne, czy wyciągi narciarskie, które powodują, że ludzi w danej okolicy jest dużo, co dodatkowo płoszy i stresuje cietrzewie - mówił. 

shutterstock gąsiorek 1200.jpg
Gąsiorek, czyli maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem >>

ZOBACZ TAKŻE Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść? >>>

Opowiadał także o zwyczajach tych ptaków. - Samce nie biorą udziału w wychowywaniu młodych. Po godach samice udają się w sobie tylko znane miejsce i tam zakładają gniazda, a potem wychowują młode - tłumaczył ekspert. - Na nich spoczywa cały ciężar obowiązków macierzyńskich, dlatego też ich ubarwienie jest inne. Są brązowo-czarno-białe, co sprawia, że bardzo ciężko jest za dostrzec.

Ptaki te żywią się owadami, drobnymi pędami, nasionami. - Jedzą właściwie to, co kury - tłumaczył Adam Zbyryt. - Ale noce, ze względu na swoją płochliwość, spędzają na drzewach, śpią na ich wierzchołkach. W ten sposób chronią się przed drapieżnikami, które mogłyby je dopaść.

shutterstock mewy mewa 1200.jpg
Mewy i ich przepis na życiowy sukces >>>

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>

"Po godzinach" cietrzewie uwielbiają kąpiele słoneczne i piaskowe. - Ich cechą charakterystyczną, jak większości ptaków grzebiących, są tzw. gastrolity. To niewielkie okrągłe kamyczki, które są przez nie połykane i zalegają w żołądku, ułatwiając trawienie pokarmu - mówił Adam Zbyryt. - Ciekawostką jest to, że ptaki te wybierają kamyczki w kolorach zbliżonych do własnego upierzenia. Niegdyś gastrolity były przez myśliwych uważane za swoiste trofea.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 06.03.2020

Godzina emisji: 6.20, 7.20

kd