Polskie Radio
Section05
ornitologia

Młode ptaki poza gniazdem. Jak możemy im pomóc?

Co roku na przełomie maja i czerwca wiele młodych ptaków opuszcza gniazda i pod opieką rodziców zaczyna poznawać otaczający świat. Ludzie, kierowani dobrymi chęciami, nieraz uniemożliwiają im naukę samodzielnego życia, a tym samym odbierają szansę na szczęśliwą przyszłość. Co robić, a czego nie robić, gdy podczas spaceru natkniemy się na młode ptaki?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej ptaki zwierzęta opieka nad zwierzętami Lasy Państwowe ornitologia

To będzie dziwna wiosna: bociany białe wciąż nie przyleciały z Afryki!

To będzie dziwna wiosna, tak przynajmniej wynika z ruchu bocianów. Co prawda z różnych miejsc Polski docierają sygnały, że pierwsze bociany pojawiły się już w gniazdach, jednak wcale nie ma pewności, czy to są osobniki, które odleciały na zimę do Afryki. Tym bardziej, że analiza sygnałów z nadajników nie pozostawia złudzeń: jest spore opóźnienie w terminie wędrówek tego gatunku.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda klimat wiosna bociany ornitologia Witold Lazar Trójka ptaki

Dokarmianie ptaków zimą. Jak robić to mądrze?

Wiele gatunków ptaków, żyjące zimą w polskich miastach, wymagają naszego wsparcia. Czym można je dokarmiać? - Na pewno nie chlebem, ani okruszkami. W popularnych sieciach handlowych  możemy znaleźć bardzo dobrze przygotowaną karmę dla ptaków. Warto je karmić, ale trzeba to robić rozważnie i konsekwentnie - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maciej Zdziarski, dziennikarz, autor książki pt."Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia". 
Zobacz więcej na temat:  ptaki zima zwierzęta przyroda ornitologia społeczeństwo Agnieszka Kunikowska

Dźwiękonaśladownictwo, randkowanie i inne ciekawostki z życia ptaków

Dlaczego ptaki naśladują odgłosy pojazdów i urządzeń elektronicznych? Jakie cechy powinien posiadać idealny ptasi kandydat na męża? Jak zmiany klimatu odbijają się na zachowaniu ptaków i które z nich powróciły już do Polski z ciepłych krajów? O tym w audycji "Pora na Trójkę" opowiedział prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan ptaki ptaki wędrowne ornitologia ornitolog zwierzęta leśne zwierzęta przyroda zmiany klimatyczne rozmowa bociany