Polskie Radio
Section05
ornitologia

Nowe zwyczaje migracyjne ptaków. Powodów jest wiele, łączy je działalność ludzi

Orły zmieniają swoje trasy migracyjne ze względu na trwającą wojnę w Ukrainie. Badacze wskazują, że ptaki te źle reagują na większe zmiany w ich naturalnym obszarze. Jednocześnie naukowcy ostrzegają, że dalsze takie zjawiska mogą być dla przyrody dużym problemem. Co więcej, to niejedyny przypadek, kiedy przez ludzką działalność ptaki zmieniają trasy lotów.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Witkowski Trójka Michał Matus ptaki ptaki wędrowne przyroda

Zrozumieć śpiew ptaków. O tajemnicach, jakie kryją odgłosy naszych skrzydlatych przyjaciół

Ćwierkot wróbli i skowronków, charakterystyczne dźwięki wydawane przez kukułki czy pianie koguta - ptasie rozmowy słyszymy regularnie za oknem i znamy z wiersza Juliana Tuwima. Czego dotyczą rozmowy naszych skrzydlatych przyjaciół? Tego wciąż nie wiemy. Ich odszyfrowaniem zajmuje się bioakustyka, czyli nauka o znaczeniu dźwięku w życiu zwierząt. Co do tej pory udało się ustalić badaczom?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz zwierzęta ptaki dźwięki natura przyroda

Jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom? Kampania "ZOOstaw, nie porywaj!"

Często zdarza się tak, że kierowani odruchem serca, zabieramy młode zwierzęta rodzicom, pozbawiając je tym samym szansy na prawidłowy rozwój. "ZOOstaw, nie porywaj!" to hasło kampanii realizowanej przez m.in. Lasy Miejskie - Warszawa, której celem jest uświadamianie ludziom, jak i kiedy można pomagać dzikim zwierzętom. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta leśne społeczeństwo las ekologia ptaki Izabela Kostyszyn przyroda edukacja edukacja przyrodnicza straż miejska

Jaja jak malowane. Jaki wpływ miała natura na pisankowe, kraszankowe wzory?

Ptasie jaja różnią się nie tylko wielkością, ale też kolorem - od kremowych bieli, po zielenie, błękity, brązy. - Ptasie jaja są tak samo zróżnicowane jak ptaki, czyli tych kolorów znajdziemy absolutnie mnóstwo - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Piotr Tryjanowski, ornitolog. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wielkanoc ptaki jajko ekologia pisanki społeczeństwo infografika

Ogólnopolskie liczenie bocianów. Wolontariusze poszukiwani

Międzynarodowy Spis Bociana Białego odbywa się raz na 10 lat. Osoby odpowiedzialne za to przedsięwzięcie poszukują wolontariuszy, którzy mają chęć wspólnie z nimi stworzyć ewidencję bocianów. Pomoc ochotników w liczeniu bocianów będzie nieoceniona, a dzięki ich zaangażowaniu - dane dokładniejsze. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Martyna Ogonek bociany przyroda STYL ŻYCIA wolontariat ptaki ptaki wędrowne

Zimowe Ptakoliczenie - akcja edukacyjna dla wszystkich miłośników ptaków

Rozpoczęło się Zimowe Ptakoliczenie organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W ramach akcji, która potrwa do niedzieli (28.01), wolontariusze w całym kraju liczą ptaki, które spędzają zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. W inicjatywę może włączyć się każdy - samodzielnie lub z przewodnikiem, w zależności od doświadczenia w rozpoznawaniu gatunków.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska ptaki natura zwierzęta

Coraz mniej ptaków w miastach. Jakie są przyczyny tego zjawiska?

Zmniejsza się liczba ptaków zamieszkujących centrum Puław - wynika z inwentaryzacji przyrodniczej, którą opracowuje Dział Zieleni Zarządu Dróg Miejskich w Puławach. Choć liczba gatunków w porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat jest podobna, to poszczególnych ptaków - szczególnie owadożernych - jest zdecydowanie mniej.
Zobacz więcej na temat:  ptaki ptaki wędrowne miasto Puławy społeczeństwo Daniel Wydrych

Muzyka, przyroda, cietrzewie i góry [POSŁUCHAJ REPORTAŻU]

Michał Adamowicz jest wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim i muzykiem. Przyroda jest dla niego inspiracją w twórczości muzycznej. Jest też autorem przyrodniczych filmów dokumentalnych. Ich głównym bohaterem są cietrzewie, w chwili obecnej bardzo rzadkie ptaki. Obserwuje i bada je od lat: ostatnie ich ostoje to dolina Biebrzy i Tatrzański Park Narodowy.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska Tatry Trójka pr poleca

Młode ptaki poza gniazdem. Jak możemy im pomóc?

Co roku na przełomie maja i czerwca wiele młodych ptaków opuszcza gniazda i pod opieką rodziców zaczyna poznawać otaczający świat. Ludzie, kierowani dobrymi chęciami, nieraz uniemożliwiają im naukę samodzielnego życia, a tym samym odbierają szansę na szczęśliwą przyszłość. Co robić, a czego nie robić, gdy podczas spaceru natkniemy się na młode ptaki?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej ptaki zwierzęta opieka nad zwierzętami Lasy Państwowe