Gąsiorek. Maleńki ptaszek, który został rzeźnikiem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:52
Wygląda tajemniczo, a swoje ofiary traktuje bez litości. Gąsiorki, czyli niewielkie ptaszki, zamieszkujące polskie wsie, to prawdziwi "rzeźnicy".
Audio
  • Sekrety gąsiorka (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Gąsiorek
GąsiorekFoto: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock.com

shutterstock sikorka bogatka ptak 1200.jpg
Sikorka bogatka. Brutalny chuligan w świecie ptaków

Gąsiorki to niewielkie ptaki z jasnymi brzuszkami, szarymi czapeczkami, i co charakterystyczne - czarnymi "opaskami" na oczach. Takie "okulary przeciwsłoneczne" chronić mają przed nadmiarem światła i pozwalają na lepsze widzenie. Gąsiorki nie lubią miast i dużych aglomeracji, więc na co dzień spotkamy je najczęściej na wsiach, w młodych lasach, gdzie zakładają gniazda i żerują. - Ten niewielki ptaszek potrafi upolować nawet żaby, które są niewiele mniejsze od niego. Żywi się też nawet nornicami i myszami - opowiadała Magdalena Dziadosz ze stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

ZOBACZ TAKŻE Agresywny, milczący wojownik - kormoran >>>


pixabay kuropatwa 27.09.2019.jpg
Kuropatwa - dlaczego wszyscy chcą ją zjeść?

Choć polskie określenie "gąsiorek" brzmi całkiem sympatycznie, po łacińsku ptak ten określany jest mianem "rzeźnika". I jak przekonuje Magdalena Dziadosz, ta nazwa dobrze oddaje jego charakter, bo ptaki te są świetnymi myśliwymi, a swoich ofiar wcale nie traktują łagodnie. - Czatują siedząc na gałęziach krzaków i znienacka atakują ofiary. A ponieważ nie są w stanie zjeść całego zwierzęcia na raz… nadziewają je na kolce na krzakach "na później" - tłumaczyła ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE Mewy i ich przepis na życiowy sukces >>>

Odgłosy wydawane przez gąsiorki podobne są do tych, wydawanych przez gąsiory. Jednak ptaki te nie mają strun głosowych ani krtani. - Ten aparat głosowy zbudowany jest inaczej niż u ludzi. To, co u nas jest krtanią dolną, u nich stanowi worek, w którym znajdują się błony. Na skutek przechodzenia powietrza wydawany jest dźwięk - tłumaczyła ekspertka.

Jak tłumaczyła, to właśnie ta "konstrukcja" sprawia, że przedstawiciele niektórych gatunków ptaków potrafią śpiewać same ze sobą na dwa głosy. W rozmowie z Anną Hardej ekspertka zdradziła także, w jaki sposób ptaki przekazują sobie komunikaty i czy mają… słuch muzyczny.

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 6.25, 7.25

kd/pj

Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perkoz - doskonały nurek, a czasem kosmita

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 09:30
Perkozy wydają odgłosy podobne do trąbienia. Jest to gatunek aktywny w dzień, ale podczas łączenia się w pary działa także nocą, szczególnie podczas pełni Księżyca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krogulec. Ptak, który rządzi w leśnych karmnikach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 14:38
Krogulce to ptaki mniejsze od jastrzębi, ale bardzo drapieżne. - Lubią polować w leśnych i miejskich karmnikach. Można powiedzieć, że to urodzeni zabójcy - mówi przyrodnik Katarzyna Dytrych. 
rozwiń zwiń