Mariusz Szcygieł znów w Pradze. Oto jego "Osobisty przewodnik"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 15:00
"Osobisty przewodnik po Pradze" to dziesiąty tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku.
Panorama Pragi
Panorama PragiFoto: 1552036/pixabay

- W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło! - wyjaśnia autor. 

Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół zgubiony na podwórku. Grób jako kryształ. Kamienica, która drga. Prysznic jako metafora… Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.

O przewodniku z Mariuszem Szczygłem porozmawia Dominika Klimek.

W audycji także Beata Szady i jej opowieść o Warmii i Mazurach.

***

Na audycję "Faktofonia" zapraszamy w niedzielę (10.05) po godz. 16.05. Program poprowadzi Dominika Klimek.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka reportaż
Czytaj także

12 historii o ludziach, którzy działanie mają we krwi

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 16:06
Jan Król i Agnieszka Żądło są autorami reportaży "Przewiew. 12 historii otwartych", czyli o ludziach, którzy działanie mają we krwi. W tym zbiorze przedstawieni zostali współcześni liderzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska Przydrożna". Opowieści o błąkaniu się

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 18:20
- W czerwcu 2019 roku wyruszyłem starym oplem w trasę po polnych szutrówkach i leśnych żwirówkach. Wierciłem się po Polsce bez planu i celu przez dwa tygodnie. W ten sposób zebrałem historie do książki - opowiada Piotr Marecki, autor "Polski Przydrożnej".
rozwiń zwiń