Piosenki na 100-lecie: U2 "New Year’s Day"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 18:36
- "New Years Day" to był utwór poświęcony Polsce i wydarzeniom w naszym kraju w latach 80. To było duże wsparcie - opowiadał dziennikarz muzyczny Jacek Nizinkiewicz.
Audio
  • O utworze "New Years Day" grupy U2 opowiada Jacek Nizinkiewicz (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Bono, lider zespołu U2
Bono, lider zespołu U2Foto: pixabay/toddpoirier

- Ciężar gatunkowy wydarzeń sprzed lat w Polsce i w Irlandii jest nierównomierny, ale walka o wolność i niepodległość zawsze wiązała te kraje - mówił dziennikarz "Teraz Rock" i "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz.

Jak przekonywał, temu, co działo się w Polsce w latach 80. przyglądał się cały zachód, m.in. Bono i grupa U2. - Ich utwór "New Year’s Day" tym wydarzeniom właśnie jest poświęcony. To jeden z najważniejszych utworów zespołu, dotyczy żony Lecha Wałęsy, która czekała na niego, gdy po raz kolejny był uwięziony. Lech Wałęsa był jedną z osób, które na świecie uznawane były za symbole walki o niepodległość - podkreślał dziennikarz muzyczny i ekspert naszego cyklu "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski".

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kd/ac

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Lao Che "Godzina W"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 10:55
- Lao Che wydało płytę "Powstanie Warszawskie" w czasie, kiedy mało kto nagrywał utwory poświęcone tematyce historycznej, patriotycznej i narodowościowej. W ten sposób zespół zaskoczył, nie tylko swoich fanów - opowiada Jacek Nizinkiewicz z "Tylko Rocka" i "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Cool Kids Of Death "Butelki z benzyną i kamienie"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 15:50
Pod koniec lat 90. muzyka rockowa uległa pewnej stagnacji. W Polsce odpowiedzią na ten stan była łódzka formacja Cool Kids Of Death. - Muzyka zespołu była zrobiona w absolutnie amatorskich warunkach, ale miała moc petardy - mówi Bartek Koziczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Aya RL "Ulica miasta"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 16:15
- Wybrałem tę piosenkę, bo doskonale oddaje klimat lat 80. i pokazuje pozorne rozluźnienie więzów politycznych i obyczajowych - opowiada Marcin Kusy z radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń