X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piosenki na 100-lecie: Chór i Orkiestra Polskiego Radia "Do roboty"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:00
- Na pierwszy rzut ucha można odnieść wrażenie, że ta piosenka utrzymana jest w duchu komunizmu. Nic bardziej mylnego - zaznacza dziennikarz muzyczny Norbert Borzym.
Audio
  • "Do roboty" - historia piosenki Władysława Szpilmana (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Warszawa, październik 1946 rok - odbudowa i renowacja zabytków w Łazienkach Królewskich po zniszczeniach wojennych
Warszawa, październik 1946 rok - odbudowa i renowacja zabytków w Łazienkach Królewskich po zniszczeniach wojennychFoto: PAP/Jerzy Baranowski

Piosenkę skomponował Władysław Szpilman, tekst do niej napisał Stanisław Ryszard Dobrowolski, a to wszystko wydarzyło się w 1946 roku. - Utwór powstał w momencie intensywnej odbudowy stolicy i całego kraju po pożodze II wojny światowej. Jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów, Wojciech Kilar, wspominał, że tę piosenkę nucili wszyscy i nikomu nie przyszło do głowy, by wiązać ją z polityczną agitacją - mówi dziennikarz muzyczny.

Co sprawiło, że "Do roboty" stało się hitem? Jak rolę w Polskim Radiu miał Władysław Szpilman?

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Kazik "100 milionów"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 14:55
"100 milionów" było jedną z pierwszych piosenke wolnej Polski. Kompozycja pochodzi z wydanej w 1993 roku płyty "Spalam się" i jest test stricte utworem politycznym - mówi dziennikarz "Rzeczpospolitej" i "Teraz Rock" - Jacek Nizinkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Kryzys "Telewizja"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 13:00
- To była jedna z pierwszych i jedna z najważniejszych kapel punk-rockowych w Polsce. Co prawda nie dorobiła się legalnej, studyjnej płyty, ale i tak przeszła do historii muzyki - opowiada dziennikarz muzyczny Jacek Nizinkiewicz.
rozwiń zwiń