Piosenki na 100-lecie: Chór i Orkiestra Polskiego Radia "Do roboty"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 10:00
- Na pierwszy rzut ucha można odnieść wrażenie, że ta piosenka utrzymana jest w duchu komunizmu. Nic bardziej mylnego - zaznacza dziennikarz muzyczny Norbert Borzym.
Audio
  • "Do roboty" - historia piosenki Władysława Szpilmana (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Warszawa, październik 1946 rok - odbudowa i renowacja zabytków w Łazienkach Królewskich po zniszczeniach wojennych
Warszawa, październik 1946 rok - odbudowa i renowacja zabytków w Łazienkach Królewskich po zniszczeniach wojennychFoto: PAP/Jerzy Baranowski

Piosenkę skomponował Władysław Szpilman, tekst do niej napisał Stanisław Ryszard Dobrowolski, a to wszystko wydarzyło się w 1946 roku. - Utwór powstał w momencie intensywnej odbudowy stolicy i całego kraju po pożodze II wojny światowej. Jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów, Wojciech Kilar, wspominał, że tę piosenkę nucili wszyscy i nikomu nie przyszło do głowy, by wiązać ją z polityczną agitacją - mówi dziennikarz muzyczny.

Co sprawiło, że "Do roboty" stało się hitem? Jak rolę w Polskim Radiu miał Władysław Szpilman?

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Kazik "100 milionów"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 14:55
"100 milionów" było jedną z pierwszych piosenke wolnej Polski. Kompozycja pochodzi z wydanej w 1993 roku płyty "Spalam się" i jest test stricte utworem politycznym - mówi dziennikarz "Rzeczpospolitej" i "Teraz Rock" - Jacek Nizinkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Kryzys "Telewizja"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 13:00
- To była jedna z pierwszych i jedna z najważniejszych kapel punk-rockowych w Polsce. Co prawda nie dorobiła się legalnej, studyjnej płyty, ale i tak przeszła do historii muzyki - opowiada dziennikarz muzyczny Jacek Nizinkiewicz.
rozwiń zwiń