Piosenki na 100-lecie. Michał Zieliński "Serce w plecaku"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 15:10
Historia tej piosenki zaczęła się od wiersza. - Napisał go podoficer Wojska Polskiego Michał Zieliński za radą swojego pułkowego kapelmistrza na konkurs organizowany przez gazetę "Żołnierz Polski" w roku 1933 - opowiada dziennikarz muzyczny, Norbert Borzym.
Audio
  • O piosence "Serce w plecaku" opowiada dziennikarz muzyczny - Norbert Borzym (Muzyczny Lunch/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: jumpingsack / Shutterstock.com

Czytaj także
tango 1200.jpg
Piosenki na 100-lecie. Jerzy Petersburski "Tango milonga"

W wolnej chwili Zieliński napisał też muzykę i tak oto "Serce w plecaku" zyskało nowe życie. - Utwór - ze zmienionym tekstem i dopisanym refrenem - stał się wielkim przebojem wśród walczących z okupantem Polaków - opowiada dziennikarz.

Jakie były losy tej piosenki po wojnie? Kto chciał przypisywał sobie do niej prawa? O tym w dołączonym nagraniu.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Lady Pank "Mniej niż zero"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 14:00
- Tekst do tej piosenki powstał w hotelu Cracovia. Napisał go Andrzej Mogielnicki podczas pobytu w Krakowie w 1982 roku, kiedy to na ulicach młodzi ludzie ścierali się z oddziałami ZOMO - opowiada Konrad Wojciechowski, współautor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Elektryczne Gitary "Rycerz bije"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 15:00
W listopadzie 2010 roku zespół Elektryczne Gitary wydał album "Historia" odnoszący się do dziejów naszego kraju. - Koncepcja była taka, że nie robimy laurek, tylko uprawiamy osobistą refleksję historyczną na zadane tematy - wspomina Kuba Sienkiewicz.
rozwiń zwiń