Piosenki na 100-lecie. Lady Pank "Mniej niż zero"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 14:00
- Tekst do tej piosenki powstał w hotelu Cracovia. Napisał go Andrzej Mogielnicki podczas pobytu w Krakowie w 1982 roku, kiedy to na ulicach młodzi ludzie ścierali się z oddziałami ZOMO - opowiada Konrad Wojciechowski, współautor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę".
Audio
  • W jakich okolicznościach powstał utwór "Mniej niż zero" Lady Pank? (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Opole, 1984-06-24. XXI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Nz. polski zespół rockowy Lady Pank. Wokalista Janusz Panasewicz (C), gitarzysta Jan Borysewicz (P)
Opole, 1984-06-24. XXI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Nz. polski zespół rockowy Lady Pank. Wokalista Janusz Panasewicz (C), gitarzysta Jan Borysewicz (P)Foto: PAP/Wojciech Kryński

W założeniu "Mniej niż zero" miało być przestroga przed wchodzeniem w dorosłość. - W ostateczności utwór zyskał także drugi, polityczny wymiar. A w 1983 roku, po zamordowaniu Grzegorza Przemyka, piosenka została opatrzona jeszcze jednym kontekstem - opowiada dziennikarz.    

Dlaczego Andrzej Mogielnicki odżegnywał się od politycznych interpretacji swojego tekstu? Kto i w jakiej wersji jako pierwszy wykonał ten utwór? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/ac

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Kazik "100 milionów"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 14:55
"100 milionów" było jedną z pierwszych piosenke wolnej Polski. Kompozycja pochodzi z wydanej w 1993 roku płyty "Spalam się" i jest test stricte utworem politycznym - mówi dziennikarz "Rzeczpospolitej" i "Teraz Rock" - Jacek Nizinkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Kryzys "Telewizja"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 13:00
- To była jedna z pierwszych i jedna z najważniejszych kapel punk-rockowych w Polsce. Co prawda nie dorobiła się legalnej, studyjnej płyty, ale i tak przeszła do historii muzyki - opowiada dziennikarz muzyczny Jacek Nizinkiewicz.
rozwiń zwiń