X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piosenki na 100-lecie. Elektryczne Gitary "Cud nad Wisłą"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:20
W listopadzie 2010 roku zespół Elektryczne Gitary wydał album "Historia" odnoszący się do dziejów naszego kraju. Wśród utworów znalazł się "Cud nad Wisłą". Jak to wydarzenie zinterpretowali Kuba Sienkiewicz i jego zespół?
Audio
  • Kuba Sienkiewicz o "Cudzie nad Wisłą" według Elektrycznych Gitar (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Sesja fotograficzna zespołu Elektryczne Gitary na terenach wytwórni filmów Czołówka. Od lewej: Tomasz Grochowalski, Kuba Sienkiewicz, Leon Paduch, Piotr Łojek, Aleksander Korecki - Warszawa 2005 rok
Sesja fotograficzna zespołu Elektryczne Gitary na terenach wytwórni filmów Czołówka. Od lewej: Tomasz Grochowalski, Kuba Sienkiewicz, Leon Paduch, Piotr Łojek, Aleksander Korecki - Warszawa 2005 rok Foto: PAP/Rafał Nowakowski

- "Cud nad Wisłą" to złośliwe określenie ukute przez obóz narodowy, w którym zawiera się aluzja do jakoby fatalnych zdolności przywódczych marszałka Piłsudskiego. Rzeczywiście wojska bolszewickie zostały odparte w ostatniej chwili i los Polaków wisiał na włosku, ale to nie znaczy, że Piłsudski był dowódcą, który mógł liczyć tylko na cud - wyjaśnia lider Elektrycznych Gitar i opowiada, w jakich okolicznościach powstał ich utwór i co miał oznaczać. 

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek, w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Michał Zieliński "Serce w plecaku"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 15:10
Historia tej piosenki zaczęła się od wiersza. - Napisał go podoficer Wojska Polskiego Michał Zieliński za radą swojego pułkowego kapelmistrza na konkurs organizowany przez gazetę "Żołnierz Polski" w roku 1933 - opowiada dziennikarz muzyczny, Norbert Borzym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Elektryczne gitary "Ucieczka 5.55"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 14:23
- To historia Jana Kępy, który jako zastępca dowódcy strażnicy do spraw zwiadu WOP Pokrzywna zorganizował ucieczkę żołnierzy z Polski do amerykańskiej strefy okupacyjnej - opowiada Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar.
rozwiń zwiń