Piosenki na 100-lecie. Elektryczne Gitary "Cud nad Wisłą"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:20
W listopadzie 2010 roku zespół Elektryczne Gitary wydał album "Historia" odnoszący się do dziejów naszego kraju. Wśród utworów znalazł się "Cud nad Wisłą". Jak to wydarzenie zinterpretowali Kuba Sienkiewicz i jego zespół?
Audio
  • Kuba Sienkiewicz o "Cudzie nad Wisłą" według Elektrycznych Gitar (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Sesja fotograficzna zespołu Elektryczne Gitary na terenach wytwórni filmów Czołówka. Od lewej: Tomasz Grochowalski, Kuba Sienkiewicz, Leon Paduch, Piotr Łojek, Aleksander Korecki - Warszawa 2005 rok
Sesja fotograficzna zespołu Elektryczne Gitary na terenach wytwórni filmów Czołówka. Od lewej: Tomasz Grochowalski, Kuba Sienkiewicz, Leon Paduch, Piotr Łojek, Aleksander Korecki - Warszawa 2005 rok Foto: PAP/Rafał Nowakowski

- "Cud nad Wisłą" to złośliwe określenie ukute przez obóz narodowy, w którym zawiera się aluzja do jakoby fatalnych zdolności przywódczych marszałka Piłsudskiego. Rzeczywiście wojska bolszewickie zostały odparte w ostatniej chwili i los Polaków wisiał na włosku, ale to nie znaczy, że Piłsudski był dowódcą, który mógł liczyć tylko na cud - wyjaśnia lider Elektrycznych Gitar i opowiada, w jakich okolicznościach powstał ich utwór i co miał oznaczać. 

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek, w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Michał Zieliński "Serce w plecaku"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 15:10
Historia tej piosenki zaczęła się od wiersza. - Napisał go podoficer Wojska Polskiego Michał Zieliński za radą swojego pułkowego kapelmistrza na konkurs organizowany przez gazetę "Żołnierz Polski" w roku 1933 - opowiada dziennikarz muzyczny, Norbert Borzym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Elektryczne gitary "Ucieczka 5.55"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 14:23
- To historia Jana Kępy, który jako zastępca dowódcy strażnicy do spraw zwiadu WOP Pokrzywna zorganizował ucieczkę żołnierzy z Polski do amerykańskiej strefy okupacyjnej - opowiada Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar.
rozwiń zwiń