X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piosenki na 100-lecie. Jerzy Petersburski "Tango milonga"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:00
- O tym, że Polacy potrafili komponować światowe przeboje dowodzi "Tango Milonga". Przedwojenny szlagier Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta nucono nie tylko nad Wisłą, ale też w Austrii i na Broadwayu - opowiada dziennikarz muzyczny Norbert Borzym.   
Audio
  • Jak "Tango milonga" stało się światowym przebojem? (Muzyczny Lunch/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: werner22brigitte/Pixabay/dom. publiczna

Czytaj także
Odbudowa Warszawy 1200pap.jpg
Piosenki na 100-lecie: Chór i Orkiestra Polskiego Radia "Do roboty"

Utwór został skomponowany dla rewii "Warszawa w kwiatach", a jego premiera odbyła się 7 marca 1929 w teatrzyku Morskie Oko. Jako pierwsza "Tango milonga" zaśpiewała Stanisława Nowicka wspomagana przez tercet w składzie: Eugeniusz Bodo, Witold Konopka i Ludwik Sempoliński. - Potencjał kompozycji dostrzegli m.in. właściciele firmy Wiener Boheme Verlag. Po zakupieniu praw do rozpowszechniania utworu w Austrii z tekstem Fritza Löhnera-Bedy i pod zmienionym tytułem "Oh Donna Clara" stała się ona światowym przebojem - opowiada dziennikarz i współtwórca cyklu "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski".

Dlaczego "Tango milonga" było pierwszym utworem, który wywołał dyskusję o prawach autorskich? W repertuarze których polskich artystów znalazła się ta piosenka i jak "Tango milonga" trafiło do kina? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Lech Janerka "Konstytucje"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 14:00
- Janerka nie był entuzjastą białego reggae, ale za namową kolegów z zespołu postanowił włączyć do repertuaru piosenkę posiadającą posmak reggae'owy - opowiada Konrad Wojciechowski, dziennikarz muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Lady Pank "Mniej niż zero"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 14:00
- Tekst do tej piosenki powstał w hotelu Cracovia. Napisał go Andrzej Mogielnicki podczas pobytu w Krakowie w 1982 roku, kiedy to na ulicach młodzi ludzie ścierali się z oddziałami ZOMO - opowiada Konrad Wojciechowski, współautor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę".
rozwiń zwiń