Piosenki na 100-lecie. Jerzy Petersburski "Tango milonga"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:00
- O tym, że Polacy potrafili komponować światowe przeboje dowodzi "Tango Milonga". Przedwojenny szlagier Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta nucono nie tylko nad Wisłą, ale też w Austrii i na Broadwayu - opowiada dziennikarz muzyczny Norbert Borzym.   
Audio
  • Jak "Tango milonga" stało się światowym przebojem? (Muzyczny Lunch/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: werner22brigitte/Pixabay/dom. publiczna

Czytaj także
Odbudowa Warszawy 1200pap.jpg
Piosenki na 100-lecie: Chór i Orkiestra Polskiego Radia "Do roboty"

Utwór został skomponowany dla rewii "Warszawa w kwiatach", a jego premiera odbyła się 7 marca 1929 w teatrzyku Morskie Oko. Jako pierwsza "Tango milonga" zaśpiewała Stanisława Nowicka wspomagana przez tercet w składzie: Eugeniusz Bodo, Witold Konopka i Ludwik Sempoliński. - Potencjał kompozycji dostrzegli m.in. właściciele firmy Wiener Boheme Verlag. Po zakupieniu praw do rozpowszechniania utworu w Austrii z tekstem Fritza Löhnera-Bedy i pod zmienionym tytułem "Oh Donna Clara" stała się ona światowym przebojem - opowiada dziennikarz i współtwórca cyklu "Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski".

Dlaczego "Tango milonga" było pierwszym utworem, który wywołał dyskusję o prawach autorskich? W repertuarze których polskich artystów znalazła się ta piosenka i jak "Tango milonga" trafiło do kina? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. 

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie: Lech Janerka "Konstytucje"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 14:00
- Janerka nie był entuzjastą białego reggae, ale za namową kolegów z zespołu postanowił włączyć do repertuaru piosenkę posiadającą posmak reggae'owy - opowiada Konrad Wojciechowski, dziennikarz muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Lady Pank "Mniej niż zero"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 14:00
- Tekst do tej piosenki powstał w hotelu Cracovia. Napisał go Andrzej Mogielnicki podczas pobytu w Krakowie w 1982 roku, kiedy to na ulicach młodzi ludzie ścierali się z oddziałami ZOMO - opowiada Konrad Wojciechowski, współautor książki "Piosenka musi posiadać tekst. I muzykę".
rozwiń zwiń