Piosenki na 100-lecie. Elektryczne gitary "Ucieczka 5.55"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 14:23
- To historia Jana Kępy, który jako zastępca dowódcy strażnicy do spraw zwiadu WOP Pokrzywna zorganizował ucieczkę żołnierzy z Polski do amerykańskiej strefy okupacyjnej - opowiada Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar.
Audio
  • O piosence "Ucieczka 5:55" opowiada Kuba Sienkiewicz z Elektrycznych Gitar (Muzyczny Lunch/Czwórka)
Kuba Sienkiewicz - lider formacji Elektryczne Gitary
Kuba Sienkiewicz - lider formacji Elektryczne Gitary Foto: Czwórka/Martyna Ogonek

Utwór znalazł się na wydanej w 2010 roku płycie "Historia", która odnosiła się do dziejów naszego kraju. - Koncepcja była taka, że nie robimy laurek, tylko uprawiamy osobistą refleksję historyczną na zadane tematy - wspomina Kuba Sienkiewicz i opowiada jak zespół Elektryczne Gitary odczytał historię Jana Kępy.

***

"Piosenki na stulecie odzyskania Niepodległości Polski" to muzyczny cykl Czwórki. Od stycznia do 11 listopada 2018 r. w każdy czwartek w audycji "Muzyczny Lunch" (godz. 13.05) prezentujemy jedną polską piosenkę od 1918 roku po współczesność. Celem cyklu jest przybliżenie historii Polski przez muzykę i jej twórców. Wybór piosenek nie jest przypadkowy - wybrane utwory ilustrują historię naszego kraju, nawiązują do konkretnych wydarzeń i oddają ducha epoki. Cykl przygotowują Justyna Tylczyńska i Norbert Borzym.

kul/kd

Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Jerzy Petersburski "Tango milonga"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 14:00
- O tym, że Polacy potrafili komponować światowe przeboje dowodzi "Tango Milonga". Przedwojenny szlagier Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta nucono nie tylko nad Wisłą, ale też w Austrii i na Broadwayu - opowiada dziennikarz muzyczny Norbert Borzym.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Elektryczne Gitary "Rycerz bije"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 15:00
W listopadzie 2010 roku zespół Elektryczne Gitary wydał album "Historia" odnoszący się do dziejów naszego kraju. - Koncepcja była taka, że nie robimy laurek, tylko uprawiamy osobistą refleksję historyczną na zadane tematy - wspomina Kuba Sienkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki na 100-lecie. Michał Zieliński "Serce w plecaku"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 15:10
Historia tej piosenki zaczęła się od wiersza. - Napisał go podoficer Wojska Polskiego Michał Zieliński za radą swojego pułkowego kapelmistrza na konkurs organizowany przez gazetę "Żołnierz Polski" w roku 1933 - opowiada dziennikarz muzyczny, Norbert Borzym.
rozwiń zwiń