Jerzy Przeździecki: jest wspólny mianownik dla liczby i dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 19:04
Czy harmonia to matematyczne ułamki? Co ma wspólnego akcelerator ze starogreckim rytmem? Jak "powtórzenie” stało się esencją muzycznej kultury? 
Audio
  • Jerzy Przeździecki zaprasza na nocną selekcję w Czwórce
Jerzy Przeździecki zaprasza na nocną selekcję w Czwórce
Jerzy Przeździecki zaprasza na nocną selekcję w CzwórceFoto: Mateusz Kulik/Czwórka
Tytuł "By zrozumieć dźwięk, trzeba zrozumieć liczby"
Opis

- Muzyka i matematyka mają relacje, które sięgają tysięcy lat. Właściwie od początku samej muzyki i tym samym początku cywilizacji. Pitagoras mawiał, że w drganiu strun znajduje się geometria, a muzyka w przestrzeniach między nimi oraz badania, które przeprowadził, doprowadziły go do bardzo ciekawych wniosków - mówił prowadzący.

Geometria, teorii liczb, trygonometria... żeby zrozumieć dźwięk, trzeba zrozumieć liczby. Jak pomógł nam w tym Pitagoras? Dlaczego muzyka i matematyka to nierozłączna para? Więcej na ten temat w "Wieczorze rezydentów", w której znajdziemy także selekcję muzyczną, którą przygotował Jerzy Przeździecki.

***

Audycja: "Wieczór Rezydentów"

Prowadzi: Jerzy Przeździecki

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 19.05

Playlista
Tagi
Czytaj także

Paweł Gładysz, Transgresja: muzyka jest dla nas wyzwoleniem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 12:50
O debiutanckim albumie "Brak Równowagi", który jest połączeniem rocka, metalu i elektroniki, wewnętrznym dziecku każdego z nas, o gubieniu i odnajdowaniu siebie, porzucaniu życiowych schematów i walce o samego siebie - rozmawialiśmy z wokalistą grupy Transgresja, Pawłem Gładyszem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fort Open Air. "Trzecia odsłona będzie wyjątkowa"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 11:29
Organizatorzy stawiają na polski lineup, pokazując tym samym, że w naszym kraju muzyczna scena ma się bardzo dobrze. - Uważamy, że nasi rodzimi muzycy absolutnie bez kompleksów mogą podchodzić do swojej pracy. Chcemy ich promować - mówił Piotr Ho, twórca 3. odsłony Fort Open Air.
rozwiń zwiń
Czytaj także

12"/h: Ubiki z winylową selekcją na spontanie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 19:03
Ubiki to reprezentant warszawskiej ekipy Electric Pimps. Jego przygoda z dźwiękami zaklętymi w winyl rozpoczęła się 18 lat temu i jest - tak jak życie - bardzo pokręcona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pogłos" z produkcjami Kenny'ego Beatsa

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 16:10
- Przed nami 108 wydanie "Pogłosu". Wypada ono ósmego dnia, ósmego miesiąca. Dziś prześledzimy obecność tej cyfry w muzyce i porozmawiamy o pewnym coraz bardziej znanym producencie - zapowiedział Jakub Chuptyś.  
rozwiń zwiń