Skalpel: nie ogranicza nas technologia, liczy się tylko wyobraźnia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 16:10
- Z jednej strony odwołujemy się do muzyki, na której wychowaliśmy się, z drugiej - wykraczamy poza ramy tego, co robiliśmy do tej pory. I tak właśnie brzmi nasza nowa płyta "Origins" - opowiadają Marcin Cichy i Igor Pudło ze Skalpela.
Skalpel
SkalpelFoto: Bartosz_Holoszkiewicz/mat. pras.

"Wszystko jest możliwe"

Skalpel napędza niezmiennie duch innowacji, zarazem jednak nie brakuje im pokory i świadomości własnych źródeł - stąd koncept i tytuł albumu. Marcin i Igor przypominają jednak, że oryginalna muzyka zawsze powstaje z wiarą, że sztuka nie zna granic i "wszystko jest możliwe". - Narzędzia do robienia muzyki są dziś powszechnie dostępne i dostępna jest też wiedza, jak to robić. Więc skoro nie ogranicza nas technologia to może w tworzeniu muzyki liczy się już tylko wyobraźnia i to, żeby wiedzieć, co chce się zrobić - mówią artyści. 

Retrofuturyzm Skalpela

Dlatego na nowym wydawnictwie Skalpel postanowił cofnąć się w czasie, ale tylko w poszukiwaniu inspiracji. "Origins" to swego rodzaju prequel, a jednocześnie relacja naocznych i nausznych świadków z jednego z najciekawszych rozdziałów w historii muzyki elektronicznej. - W latach 90. Nie było wielu rzeczy, które teraz są i wydawało się, że zawsze tak będzie. Że muzyka będzie się rozwijać i będzie mieć przyszłość. A dziś tak naprawdę trudno przewidzieć, co jeszcze się wydarzy. Dlatego postanowiliśmy sięgnąć wstecz, żeby się czymś zainspirować - wyjaśnia Igor Pudło. - Nawiązujemy do różnych styli  lat 90., ale mówimy o nich współczesnymi brzmieniami  współczesnymi brzmieniami i współczesnym językiem produkcyjnym. Nowe kompozycje powstały w okresie pandemii, ale jak przyznają goście Michała Daniluka, lockdown nie zmienił sposobu ich pracy. – Siedzimy sobie w naszych domowych studiach nagraniowych i tworzymy niezależnie od tego, co dzieje się wokół nas – opowiadają.

Skalpel - Night (Official Visualizer) | SkalpelMusic

Klasyka jazztroniki

Duet Skalpel od lat łączy inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Pierwsze dwa ich wydawnictwa: "Skalpel" i "Konfusion" nagrane dla wytwórni Ninja Tune, zaowocowały znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od "NME", przez "Pitchfork", "The Wire" po "DJ Magazine" i koncertami na całym świecie. Płyty z katalogu Ninja Tune zaliczane są dziś do klasyki jazztroniki, zaś kolejne "Transit" (2014) i "Highlight" (2020) to wyśmienita aktualizacja i modyfikacja unikalnego analogowo-cyfrowego brzmienia duetu. "Origin" ukazał się nakładem NoPaper Records/ !k7.

Posłuchaj
14:00 CZWÓRKA Wieczór Rezydentów - skalpel 03.11.2022.mp3 "Origins" - jak brzmi nowa płyta duetu Skalpel? (Wieczór Rezydentów/Czwórka)

"Muzyka dobiega z każdego zakątka internetu"

Nowa płyta Skalpela ukazała się 4 listopada. - Przez te lata, odkąd tworzymy muzykę, zmieniło się nasze podejście to takich wydarzeń, jak premiera płyty. Coraz mniej myślimy chyba o podboju świata, a coraz bardziej przykładamy się do tego, żeby robić to, co nam dyktuje serce. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak przeformatował się  rynek muzyczny i że muzyka dobiega teraz z każdego kąta internetu, Wiemy jak ciężko jest dziś wydać coś "na poważnie", bo numery każdy może sobie opublikować w sieci, ale nie każdy ma szansę zrobić to skutecznie - podsumowują muzycy.    

Skalpel - Why Not Jungle (official video) | SkalpelMusic

***

Tytuł audycji: Wieczór Rezydentów

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: Marcin Cichy i Igor Pudło (Skalpel)

Data emisji: 04.11.2022

Godzina emisji: 19.15

kul

Czytaj także

Franio Mucha o "Salve Mel": to strach, że zabraknie mi czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 16:50
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem o piosence "Salve Mel" opowiada Franio Mucha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Catz 'n Dogz o płycie "Punkt": album z uniwersalnym przekazem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 11:50
Wojtek Tarańczuk i Greg Demiańczuk jako Catz 'n Dogz to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich duetów elektronicznych na świecie. Właśnie ukazała się ich nowa płyta "Punkt", którą promują na trasie koncertowej pod patronatem Czwórki.  
rozwiń zwiń