"Origins" duetu Skalpel. Współczesne spojrzenie wstecz

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 11:00
- Tytuł jest trochę mylący, ludzie myślą, że wracamy do naszych korzeni, do początków muzyki Skalpela. Nie, my idziemy dalej - tak Igor Pudło z duetu Skalpel mówił o nowej płycie grupy pt. "Origins". Premiera krążka ma miejsce właśnie dziś, 4 listopada.
Duet Skalpel
Duet SkalpelFoto: Bartosz Hołoszkiewicz/materiały prom.

Muzyczna nostalgia

Album "Origins" to współczesna adaptacja różnych nurtów elektroniki oraz muzyki tanecznej milenijnego przełomu. Twórcy przekonują jednak, że nowa płyta nie jest oglądaniem się wstecz, a wręcz przeciwnie.

- Nostalgia jest - jak najbardziej, ale nie jest to nostalgia retro, bo chcemy opowiedzieć o tamtych czasach współczesnym językiem, językiem współczesnych brzmień - przekonywał Igor Pudło. - To jest nowość, coś świeżego, żeby zabawić się tamtymi stylami, tamtymi gatunkami muzycznymi - mówił.

Czytaj także: Jazz.PL - Skalpel gra (w kwintecie). Stańko i nie tylko [ZOBACZ WIDEO]

Mobilizacyjna sztuczka

Tworzący od 1998 roku artyści swój najnowszy album zapowiedzieli na naszej antenie w styczniu. - Oznajmiliśmy, że będzie płyta, a że jesteśmy ludźmi, którzy nie lubią mówić o rzeczach, których nie ma, to w momencie, w którym o tym mówiliśmy, ta płyta była już na ukończeniu - przyznał Marcin Cichy.

- Mieliśmy taką konstatację, że jak mamy zrobić płytę, to trwa to długo, w nieskończoność, a jak mamy jakieś zlecenie, propozycję zrobienia koncertu, dżingla, to zawsze dotrzymujemy terminu. Więc zrobiliśmy taką sztuczkę, że sami sobie ten termin narzuciliśmy - dodał Igor Pudło.

Posłuchaj
13:45 Dwojka Poranek Dwojki Skalpel 2022_11_04-09-31-50.mp3 Igor Pudło i Marcin Cichy z duetu Skalpel o swojej nowej płycie "Origins" (Poranek Dwójki)

 

Dyskografia zespołu

Duet Skalpel od lat łączy inspirację lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Pierwsze dwa ich wydawnictwa: "Skalpel" i "Konfusion" nagrane dla wytwórni Ninja Tune, zaowocowały znakomitymi recenzjami w prestiżowych tytułach muzycznych: od "NME", przez "Pitchfork", "The Wire" po "DJ Magazine" i koncertami na całym świecie.

Płyty z katalogu Ninja Tune zaliczane są dziś do klasyki jazztroniki, zaś kolejne "Transit" (2014) i "Highlight" (2020) to wyśmienita aktualizacja i modyfikacja unikalnego analogowo-cyfrowego brzmienia duetu.

Zobacz wideo:

[YouTube/SkalpelMusic]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Igor Pudło i Marcin Cichy (duet Skalpel)

Data emisji: 4.11.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Jakub Paulski. Przystępność i nieregularności

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:59
- Dwudziestolatkowie grają rewelacyjnie. Jestem spokojny o przyszłość. Cieszę się, gdy są ciekawe osobistości, wydaje mi się, że takie osoby już są i będzie ich coraz więcej - mówił Jakub Paulski, gitarzysta. Wraz ze swoim zespołem JP Collective artysta wystąpi podczas kolejnego koncertu z cyklu w cyklu "Jazz.PL" już w najbliższy piątek (28.10). Muzycy JP Collective przedpremierowo wykonają materiał z nadchodzącej płyty "Free'odde". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Franciszek Pospieszalski Quintet". Premiera krążka z koncertem Jazz.PL

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 18:55
- To nie są utwory grane na jamach, tym bardziej mnie zainteresowały - mówił w Dwójce Franciszek Pospieszalski, lider projektu "Franciszek Pospieszalski Quintet", którego koncert poświęcony muzyce Charlesa Mingusa, a zarejestrowany w cyklu Jazz.PL został wydany na płycie nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń