Czy gracze lepiej uczą się w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 07:00
Przez wiele lat badacze próbowali udowodnić, że gry mają negatywny wpływ na dzieci i młodzież. Im więcej jednak czasu poświęcano analizom, tym bardziej zaskakujące pojawiały się wnioski. 
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Gorodenkoff/Shutterstock.com

Drodzy rodzice, grajmy razem z dziećmi. To też buduje więź. I pozwala nauczyć młodych graczy wielu dobrych praktyk. Na przykład przegrywania i podnoszenia się po porażce Paulina Nowak

Gość Czwórki nie neguje wyników badań, które pokazują, że młode umysły są w stanie szybko uzależnić się od grania i multimediów, ale przyznaje, że nie można skupiać się tylko na jednej stronie medalu. - Granie może nas rozwijać, pod warunkiem, że jest ono świadome. Tylko wtedy jesteśmy w stanie wykreować w sobie wiele umiejętności, które będą dla nas użyteczne w codziennym życiu - podkreśla Paulina Nowak.

Posłuchaj
55:39 2020_08_16 12_04_13_PR4_Strefa_Gamingu.mp3 Jakie umiejętności rozwijamy, grając w gry komputerowe? (Strefa gamingu/Czwórka) 

Świadome granie dla eksperta Czwórki to przede wszystkim e-sport. - Gra, w którą gramy dla rozrywki, właściwie nic nie wnosi, jeśli chodzi o wzrost kompetencji. Robi tylko to, co powinna, czyli dostarcza rozrywki - wyjaśnia rozmówczyni Łukasza Chmiela. - Natomiast kiedy zaczynamy grać, skupiać się, kontrolować emocje i mieć świadomość celu tej gry, wtedy "rozrywka" zamienia się w trening umiejętności.

Posłuchaj także:

"Dark Souls" to singleplayer. Nie uczy rywalizacji, ale świetnie ćwiczy cierpliwość Łukasz 'JeffreJ' Chmiel

Każda gra jest tak skonstruowana, żeby nas wciągnąć. Żebyśmy zrobili wszystko, by przejść ją do końca, z sukcesem. - To nie tylko ćwiczenie cierpliwości, ale też dyscypliny. Załóżmy, że robimy tylko godzinny trening i po upływie tego czasu naprawdę kończymy grę. Mimo że nasze emocje podpowiadają nam coś innego - mówi psycholog. 

Inne korzyści płynące z grania w gry komputerowych to m.in. niecodzienne myślenie, wyostrzony zmysł słuchu. - Na grach możemy też świetnie wytrenować spostrzegawczość, co ma przełożenie na poprawę czasu reakcji. Do tego dochodzi pamięć mięśniowa, która usprawnia motorykę dłoni - dodaje Paulina Nowak. 

***

Tytuł audycji: Strefa gamingu

Prowadzi: Łukasz "JeffreJ" Chmiel

Gość: Paulina Nowak (psycholog sportu i e-sportu)

Data emisji: 16.08.2020

Godzina emisji: 12.15

kul

Czytaj także

Sztuczna inteligencja - kiedyś "Terminator", dziś boty

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 12:04
Rozwijana na przestrzeni lat nieustanie nas zachwyca i jednocześnie przeraża. Czym dziś jest sztuczna inteligencja i jaką rolę pełnii w świecie gier komputerowych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martyna Knapik jako Kobieta Demolka: ta jedna pasja wystarczy mi na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 14:30
Martyna Knapik od lat jest fanką gamingu. Wraz ze swoim mężem udaje jej się dzielić życiową pasję, wspólnie spędzając godziny w wirtualnym świecie.
rozwiń zwiń