Kierunek Panama. Spotkanie młodych pod znakiem krzyża i kameleona

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 11:26
Każde Światowe Dni Młodzieży to okazja, by poznać kraj gospodarza i jego mieszkańców. W Panamie wyjątkowym spotkaniem może być wyprawa na zachód - do Indian z plemienia Ngöbe. 
Audio
  • Kierunek: Panama. O spotkaniach dla rdzennej ludności z różnych części świata (W dobrych zawodach/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Arif Supriyadi

- Gdy wyjedziemy ze stolicy i miniemy Kanał Panamski możemy dotrzeć do prawdziwej dżungli, w niej swoje tradycje, w niewielkich wioskach kultywują panamscy Indianie - opowiada Przemysław Goławski. - Na Światowych Dniach Młodzieży 2019 zaplanowano osobne, kilkudniowe spotkanie, właśnie dla rdzennej ludności z różnych części świata - dodaje. 

Młodzież ma spotkać się na zachodzie Panamy, w rejonie zamieszkałym przez Indian z plemienia Ngöbe, który od początku XVII wieku byli ewangelizowani przez europejskich misjonarzy. Dziś w większości są katolikami. 

- Te spotkania to odpowiedź na słowa papieża Franciszka, który apelował, by być wdzięcznym za historię naszych ludów mężnie stawiających czoła wyzwaniom, które nas otaczają - podkreśla Przemysław Goławski. 

Symbolami tego spotkania jest krzyż, jako symbol chrześcijaństwa, chata kryta strzechą, która obrazuje jedność wspólnoty, kakao i kukurydza, czyli święte płody dla wielu ludów środkowoamerykańskich oraz kameleon, który przypomina szacunek do stworzenia w całej jego różnorodności. 

Czytaj także:
dłonie pokolenia 1200 shutter.jpg
Kierunek Panama. Dialog starszych i młodszych

ZOBACZ WIĘCEJ Kierunek: Panama. Co słychać na pokładzie Daru Młodzieży? >>>

W "Kierunku: Panama" też garść informacji o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży 2019? Czy piętnastolatkowie też są zaproszeni? Co zrobić by pojechać do Panamy będąc niepełnoletnim? O tym m.in. w naszym materiale. 

***

Tytuł audycji: Kierunek: Panama

Prowadzi: Przemysław Goławski

Data emisji: 3.11.2018

Godzina emisji: 7.27

pj/kd

Czytaj także

Kierunek: Panama. Co słychać na pokładzie "Daru Młodzieży"?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 11:08
Wyruszamy do Panamy. W styczniu przyszłego roku, właśnie to państwo będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży. Przemysław Goławski pojawi się tam z żółtym mikrofonem Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierunek: Panama. "Styczeń to idealny czas na Światowe Dni Młodzieży"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 10:00
Razem z Czwórką wyruszamy w podróż do serca obu Ameryk. Naszym celem będzie Panama, czyli kraj, w którym już w 2019 roku spotkają się wierni z całego świata podczas Światowych Dni Młodzieży. Zapraszamy na pierwszą odsłonę w cyklu "Kierunek: Panama". 
rozwiń zwiń