P.Unity zapowiada "NO CODES" - płytę swobodną

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 12:52
Dziesięcioosobowy skład P.Unity wraca z nową płytą. Winylem "NO CODES" będziemy mogli cieszyć się już jesienią, ale singlem "Lovers Disappearance", który przedpremierowo wybrzmiał w Czwórce, możemy zachwycać się już dziś. 
Jędrzej Dudek i Rafał Dutkiewicz z P.Unity i Piotr Truszkowski
Jędrzej Dudek i Rafał Dutkiewicz z P.Unity i Piotr TruszkowskiFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

Już jesienią będziemy mogli się cieszyć nowym albumem warszawskiej kapeli P.Unity zatytułowanym "NO CODES". Nowy materiał został nagrany w studio Dwa Domy i domowych studiach członków zespołu, za miks i master odpowiada Michał Kupicz. Album głębiej eksploruje vintage'owe inspiracje brzmieniowe P.Unity, jednocześnie sięgając po świeże zabiegi produkcyjne. Zespół odchodzi na nagraniach od rapowych wpływów na rzecz rozbudowanych, piosenkowych form.

- "NO CODES" to tytuł albumu, ale i jednego z numerów na tej płycie. Miałem taki moment w słuchaniu muzyki, odbiorze kultury, że zmęczyło mnie hiperkontekstualne rozumienie wszystkiego - mówi Jędrzej Dudek. - Dziś urzeka mnie bardzo muza, która jest prosta, która jest wprost, nieprzekombinowana, bezpośrednia, w której nie można się za bardzo ukryć za jakimś kontekstem w tle. Taka muzyka odsłania wykonawcę - dodaje. 

Jędrzej Dudek oraz Rafał Dutkiewicz, przedstawiciele P.Unity, którzy odwiedzili Czwórkowe studio, zdradzają, że ta płyta jest też oszczędniejsza w warstwie efektowej. - Te efekty też idą trochę bardziej w stronę retro niż modern - podkreśla Rafał Dudkiewicz. - Tu chcieliśmy bardziej organicznie i instrumentalnie zagrać, nie ma tu specjalnych zabiegów w zniekształcaniu instrumentów. Ta płyta jest nierapowa i nie ma na niej też polskich tekstów. 

Materiał na "NO CODES" powstawał dość długo, jest tam nawet "My mind", czyli utwór z 2020 roku, jednak samo nagrywanie się nie przeciągało. - Mamy większy skład, zgrać dziesięć osób jest trudniej. To "większa zębatka", więc mechanizm toczy się wolniej - mówią muzycy. - W ciągu kilku tygodni jednak się ta płyta zamknęła, w sensie instrumentalnym. 


Posłuchaj
56:31 2023_06_01 22_04_51_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 Muzycy P.Unity opowiadają o nadchodzącej płycie "NO CODES" (Noc Rezydentów/Czwórka)

 

P.Unity spotykało się co jakiś czas na dwudniowych sesjach. Zdarzały się dłuższe i krótsze przerwy w nagraniach. - Wszystko, poza bębnami, nagraliśmy w warunkach domowych - zdradzają goście Piotra Truszkowskiego. - Myślę, że słychać komfort w tej płycie. Nagrywanie w domu pozwala na swobodniejsze, luźniejsze rzeczy. Myślę, że ta płyta jest swobodna - ocenia Rafał Dudkiewicz. 

Dziś trwają ostatnie prace graficzne przy wydawnictwie. Albumem "NO CODES" będziemy mogli cieszyć się już 6 września, wtedy też zespół ruszy w trasę koncertową. 1 czerwca w Czwórce przedpremierowo usłyszeliśmy singiel "Lovers Disappearance", którego oficjalną premierę zaplanowano na 9 czerwca. 

P.Unity to prawdopodobnie jedyny w Polsce projekt tak konsekwentnie kultywujący soulowe i funkowe tradycje, w formie charakterystycznej dla obu gatunków - na żywo, w dziesięcioosobowym składzie, bez komputerów. P.Unity wyrosło z garażowych projektów Macieja Sondija i Jędrzeja Dudka, z czasem powiększając swoją liczebność i możliwości brzmieniowe. Warszawska grupa stała się punktem muzycznej wymiany muzyków realizujących własne projekty na scenie alternatywnej (m.in. beluga stone, Saturn Jazz Band, Sara - Her Music) i współpracujących z mainstreamem (m.in. Brodka, Rosalie, WaluśKraksaKryzys, Skalpel, Otsochodzi). Pozostając pod potężnym wpływem dorobku George'a Clintona i Parliament/Funkadelic, P.Unity łączy inspiracje neo soulem spod znaku D'Angelo, nowym i starym rapem, soft-psychodelicznym brzmieniem Connana Mockasina czy Nicka Hakima, jednocześnie nie ukrywając jazzowego wykształcenia dużej części składu. Zespół przez kilkanaście lat swojej działalności współpracował z Michałem Urbaniakiem, Hadesem i Kubą Knapem, grając po drodze w klubach i na największych festiwalach w kraju.

P. Unity LIVE @ Czwórka Polskie Radio | Czwórka

***

Tytuł audycji: Noc rezydentów

Prowadzi: Piotr Truszkowski

Goście: P.Unity (Jędrzej Dudek oraz Rafał Dutkiewicz)

Data emisji: 01.06.2023

Godzina emisji: 22.04

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Alternatywa
Czytaj także

Penthouse o debiutanckiej płycie: piosenki bez tłuszczu

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 12:10
- Z popiołów powstajemy, żeby zabawiać - mówią członkowie zespołu Penthouse. - Dajemy słuchaczom muzykę, w której mogą się zatracić albo odnaleźć. Każdy może się czuć zaproszony.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"DD EP". Dominika Płonka w siedmiu numerach

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 16:00
- Przez długi czas myślałam, że nie zaśpiewałabym utworu, który nie ma mojego tekstu. Że słowa napisane przez innego człowieka nie będą ze mną rezonować. Ostatnio pojawiła się jednak propozycja, na tyle intrygująca, że być może zmienię zdanie w tej kwestii. Dlatego staram się nie nadużywać słów "nigdy" i "na zawsze". Wolę stawiać na emocje – opowiada Dominika Płonka.
rozwiń zwiń