A_GIM o polskiej scenie klubowej: jest nas garstka

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 09:40
- Polska scena klubowa jest mało różnorodna i prężna w granicach jej wiernych miłośników, których jest garstka. Wystarczy wybrać się na dowolny koncert zespołu rockowego, żeby przekonać się, jak jest nas mało. Ale wiadomo, wszystko robimy z miłości - mówi A_GIM, jeden z najważniejszych producentów muzyki elektronicznej w Polsce. 
A_GIM naprawdę nazywa się Agim Dżeljilj i pochodzi z Jeleniej Góry. To polski twórca muzyki elektronicznej i założyciel wrocławskiej grupy szibarack.
A_GIM naprawdę nazywa się Agim Dżeljilj i pochodzi z Jeleniej Góry. To polski twórca muzyki elektronicznej i założyciel wrocławskiej grupy Őszibarack.Foto: mat. prasowe
  • A_GIM to pseudonim artystyczny Agima Dżeljiljiego - kompozytora i producenta muzycznego z Jeleniej Góry.
  • Artysta współtworzył projekty Őszibarack, Nervy i Blooma. Dziś jest jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny techno.  
  • Jego wspólny utwór z Brodką - "Wszystko, czego dziś chcę" - otrzymał Fryderyka w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie.
  • W 2020 roku A-GIM zadebiutował albumem producenckim, na którym znalazła się muzyka przygotowana pierwotnie na potrzeby gry komputerowej "This is the Zodiac Speaking".

Őszibarack - drzwi do muzyki elektronicznej

Na polskiej scenie działa od dwóch dekad i jest znanych z takich projektów jak Nervy i Őszibarack, którego był założycielem. Jest wszechstronnie uzdolniony: gra na gitarze, klawiszach, produkuje muzykę, a także realizuje nagrania. Od kilku lat w solowym projekcie eksploruje brzmienia techno, stając się ważną częścią krajowej sceny. - Wywodzę się ze sceny EDM, a Őszibarack był moją bramą do świata muzyki elektronicznej - wspomina artysta. - Techno od zawsze było głęboko w moim sercu i od zawsze miałem skłonność do repetytywnego działania na materii muzycznej. Moją pierwszą muzyczną miłością był duet Underworld, który w latach 90. ubiegłego wieku był dla mnie czymś zjawiskowym.    

OSZIBARACK - LIQUID SONG | OSZIBARACK

Techno z tyłu głowy

Przez lata A_GIM nie bał się eksperymentować ze swoim brzmieniem. Stworzył unikalny sposób produkcji i miksowania dźwięku, co zapewniło mu rzeszę fanów i miano jednego z najciekawszych polskich producentów muzyki elektronicznej. - Kiedy Őszibarack zakończył działalność, na poważnie wszedłem w muzykę taneczną - przyznaje rozmówca DJ Berta. - Przez 11 lat grałem z Noviką, a techno zawsze było gdzieś z boku. Fascynowali mnie Mon Oswald i Ritchie Hawtin. Takiej muzyki słuchałem, ale jej nie grałem. Aż do 2017 roku.

Sprawdź też:

Od live actów do setów didżejskich

Wtedy to A_GIM zadebiutował solową EP "Votulia", na której gościnnie udzielili się m.in. Klark, Novika i BeMy. A_GIM promował materiał podczas imprez w takich klubach jak Smolna, Prozak 2.0, Tama czy Projekt LAB, a także na festiwalach Metronome Prague, Open'er czy Tauron Nowa Muzyka. Sporadyczne występy w duecie z Deasem zaowocowały założeniem wspólnego projektu Blooma. W 2018 pod tym aliasem wydali razem materiał w hiszpańskim labelu Suara. Trzy autorskie produkcje, składające się na EP-kę "Dos", wzbogacił remiks założyciela Suary - Coyu. - Grałem dużo live actów i zdałem sobie sprawę, że ta formuła nie zawsze sprawdza się w klubach. Rynek niejako wymusił na mnie, żebym stał się didżejem - śmieje się gość Czwórki. - Ale nie uważam się za didżeja, bo nie mam tak dużej wiedzy i nie podchodzę do muzyki w szerszym kontekście. Wydaje mi się, że nie jestem tak eklektyczny, jak inni polscy didżeje, zwłaszcza starszego pokolenia - mówi. Formuły live actów jednak nie porzucił, bo w takiej formie A-GIM występuje z innym uznanym twórcą muzyki elektronicznej - Jurkiem Przeździeckim.

Współpraca z Brodką i producencki album "This is the Zodiac Speaking"

W 2018 roku jego wspólny utwór z Brodką - "Wszystko, czego dziś chcę" - stał się jednym z największych hitów tamtych 12 miesięcy i otrzymał Fryderyka w kategorii Najlepsze Nowe Wykonanie. Dwa lata później nakładem wytwórni PIAS ukazał się album producencki A_GIM-a, na który składała się muzyka przygotowana pierwotnie na potrzeby gry "This is the Zodiac Speaking". Choć wizualna strona gry nawiązuje do stylistyki filmów z lat 60. i 70., punktem odniesienia do jej soundtracku stała się muzyka z lat 80. i filmy klasy B.

A_GIM - Zodiac Main Theme | A_GIM

- Zainspirował mnie John Carpenter, a zwłaszcza jego ścieżka do "Ucieczki z Nowego Jorku" - opowiadał artysta. - Próbowałem też wykorzystać te rozwiązania, które sprawiały, że brzmienie tamtej epoki było kiczowate. Oczywiście one wytrzymały próbę czasu, ale wtedy raczej mówiło się, że są "chessy". W minimalistyczne tło Dżeljilji zręcznie wplótł klawisze i dudniące basy i, jak przyznaje, dzięki temu połączył niepokojący, ilustracyjny synthwave z undergroundową elektroniką.  

Posłuchaj
55:07 2023_10_11 22_05_05_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 A_GIM o muzyce elektronicznej, miłości do techno i swoich ulubionych numerach (Noc Rezydentów/Czwórka) 

Plany na przyszłość

Jeśli chodzi o plany na przyszłość, to A_GIM pracuje nad drugą solową płytą i zapowiada powrót projektu Nervy, który tworzy z Igorem Pudło ze Skalpela. - Kocham techno jako styl i najlepiej jako didżej czuję się w tej stylistyce, ale nie słucham tylko tego gatunku - opowiada A_GIM, jeden z filarów polskiej sceny elektronicznej. - Zrobiłem krok w tył i jestem na takim etapie w życiu, że robię to, na co mam ochotę - na swoich zasadach i bez oczekiwań.

***

Tytuł audycji: Noc rezydentów

Prowadzi: Norbert Borzym

Gość: Agim Dżeljilji (A_GIM)

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 22.04

kul


Czytaj także

Prorok od winyli. DJ Pro z autorskim setem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 13:50
Gościem będzie Maciek Prorok, czyli DJ Pro, który gra i miksuje od ponad 25 lat. Jest także autorem i współautorem remiksów dla Sistars, Reni Jusis, Natalii Kukulskiej i Haliny Frąckowiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Techno z winyli. Gościem Czwórki był Marboc

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 20:20
Marboc jest jednym z kluczowych elementów układanki trójmiejskiej sceny. Posiada bogatą kolekcję winyli, od niedawna jest też wykładowcą w Instytucie Dźwięku. W Czwórce zagrał swój set. 
rozwiń zwiń