Dreddy: od saksofonu do goa trance

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 12:50
- Marzyłem, żeby grać na basie, bo chciałem być jak Sting. Skończyło się na saksofonie. Grałem na tym instrumencie przez pięć lat i byłem członkiem szkolnego big bandu, a potem zacząłem robić muzykę, która z saksofonem nie ma nic wspólnego - śmieje się Dreddy - jeden z prekursorów sztuki didżejskiej w Polsce i twórca muzyki trance.  
Dreddy jest jedną z najbardziej znaczących postaci na polskiej scenie muzyki elektronicznej od połowy lat 90.
Dreddy jest jedną z najbardziej znaczących postaci na polskiej scenie muzyki elektronicznej od połowy lat 90.Foto: arch. prywatne artysty
  • Tomasz Roehr - znany jako DJ Dreddy - jest czołowym polskim didżejem i producentem.
  • Tworzy muzykę z gatunku psytrance i goa trance.
  • Jego utwory wydawały wytwórnie na całym świecie.
  • Artysta często występuje za granicą.
  • Przygodę z muzyką elektroniczną rozpoczął w trakcie studiów w Anglii. 
  • Był uczestnikiem pierwszych rave’ów w historii kultury klubowej. 

Goa trance - jak brzmi i gdzie się narodził?

Tomasz Roehr, znany jako Dreddy, jest czołowym polskim didżejem, producentem i twórcą muzyki z gatunku psytrance i goa trance. Jego utwory ukazywały się nakładem wytwórni szwedzkich, niemieckich, angielskich, francuskich, belgijskich, brazylijskich i australijskich i zostały docenione przez słuchaczy na całym świecie.

- Goa trance to przede wszystkim melodie wywodzące się z Bliskiego Wschodu. Muzyka fajna, wesoła, podnosząca na duchu, a jednocześnie wprowadzająca w trans - wyjaśnia gość Czwórki. - Na początku muzyka kojarzona ze słynną enklawą Goa w Indiach była grana nie z winyli, tylko z taśm DAT. W tamtych czasach łatwiej było ją wydać na kasecie niż na płycie, więc na imprezach didżeje miksowali DAT-y. Miało to też związek z wysokimi temperaturami, od których "wyginały się winyle".    

Dreddy - czyli kto?

Pierwszy sukces Dreddy odniósł już w 1996 roku, kiedy to wydał pierwszą kompilację "DJ Choice" vol. 1". Wtedy mówiło się, że jest pierwszą didżejską supergwiazdą w Polsce. Gość Czwórki był także współtwórcą trzech projektów: Tromesa (z Grzegorzem Magnuszewskim), Bigwigs (z Grzegorzem Magnuszewskim i Jerzym Przeździeckim) oraz Zenglodon (z Jerzym Przeździeckim). Grywał na imprezach na całym świecie, często gościł w Izraelu.

Posłuchaj
55:04 2023_10_25 22_05_13_PR4_Noc_Rezydentow.mp3 Dreddy o początkach sceny klubowej w Polsce, pierwszych brytyjskich rave'ach i muzyce goa trance (Noc Rezydentów/Czwórka)

Imprezy pustynne i scena goa trance w Izraelu

- Mój pierwszy występ odbył się w 2001 roku. Od tego czasu grałem tam regularnie - wspomina rozmówca Norberta Borzyma. - Głównie byłem zapraszany na „imprezy pustynne”, ale występowałem także w klubach. Goa trance jest bardzo popularny w tej części świata, kiedyś przyszło mi nawet takie porównanie, że trance w Izraelu jest tak popularny jak disco polo w Polsce. Tę muzykę słuchać było na każdym kroku - także w sklepach i restauracjach.

Tromesa - Lot Ducha [Psychedelic Visuals] | Trancentral

Dreddy ma na swoim koncie wiele wydawnictw muzycznych, w tym dwa miksy oraz pięć singli, trzy albumy i 13 kompilacji z projektem Tromesa oraz singiel, album i 6 kompilacji z Bigwigs.

Zobacz także:

Jak wyglądały pierwsze rave'y?

Dzieciństwo spędził za granicą. - Przed stanem wojennym mój tata wyjechał do Kuwejtu, a my razem z nim. Właśnie skończyłem "zerówkę", więc dalszą edukację kontynuowałem już w brytyjskiej szkole w Iraku. Potem wyjechałem na studia do Anglii i to właśnie tam rozpoczęła się moja przygoda z muzyką elektroniczną - opowiada Tomasz Roehr. - Dorabiałem na zmywaku, a knajpa, w której pracowałem, mieściła się obok sklepu z płytami, w którym zostawiałem całą wypłatę. Potem zacząłem jeździć na rave’y. W piątek wieczorem dzwoniło się na specjalnie uruchomioną linię telefoniczną, tam na sekretarce był nagrany komunikat z lokalizacją. Dojeżdżało się na miejsce w konwoju samochodów, spotykało człowieka, który na nas czekał i podawał dokładny adres magazynu, w którym miała odbyć się impreza. I te rave’y były potężne.

Definicja Brzmienia - TRANCE | Czwórka

***

Tytuł audycji: Noc rezydentów

Prowadzi: Norbert Borzym

Gość: Tomasz Roehr (Dreddy)

Data emisji: 25.10.2023

Godzina emisji: 22.12

kul

Czytaj także

EAST: utrzymujemy stałe tempo między 126 a 128 bpm

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2023 14:20
EAST to nowy projekt dwóch doświadczonych didżejów: Easy Audio i Valdemara ST. - Jesteśmy chłopakami ze wschodu, więc miejsce, skąd pochodzimy, połączyliśmy z naszymi pseudonimami artystycznymi i teraz gramy w duecie - opowiadają goście audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Botanica w 12 calach na godzinę. Ukryjmy się w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 11:47
Botanica to producent i DJ ukrywający się muzycznie - nie tylko w gąszczu tropikalnej zieleni. Zapraszamy na set DJa.
rozwiń zwiń