Huevos rancheros - śniadanie z meksykańskiego rancho

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 14:18
- Huevos rancheros to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Praca na rancho jest ciężka, więc taki pełny posiłek jest niezbędny - opowiadała Isabela Balderas z Dos Tacos.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

izabela balderas taco 1200.jpg
Kuchnia meksykańska. Taco - z czym to się je?

Śniadanie rodem z meksykańskiego rancho, czyli huevos rancheros to bardzo sycący posiłek, popularny w Meksyku. Potrzebne nam będą do tego jajka, pomidory, papryka, fasola, cebula oraz placki kukurydzianej tortilli, na których to wszystko podamy. - Najważniejsze cztery składniki tej potrawy to poza tortillą, fasola, jajka i salsa, które bez problemu znajdziemy w polskich sklepach - tłumaczyła Izabela Balderas.

Posłuchaj
12:26 meksyk nnż czwórka 18042021.mp3 Jak przygotować meksykańskie huevos rancheros? (Nie na-żarty/Czwórka) 

Jak tłumaczyła kukurydzianą tortillę lekko podsmażamy, a do niej dodajemy pastę z czarnej fasoli. - Do tego dodajemy podsmażoną cebulę, doprawiamy solą, oregano, czy kolendrą do smaku - wyliczała gość Czwóki. Osobno przygotowujemy salsę. - Najprościej zrobić to tak: smażymy mały kawałek cebuli, dwa ząbki czosnku, dodajemy dwa krojone pomidory i chilli. Po podsmażeniu, wszystko blendujemy - opowiadała. - Na koniec przygotowujemy jajka sadzone. Ważne, by nasza salsa nie wystygła. 

Sprawdź także:

Na talerzu rozkładamy najpierw tortille z kukurydzy, potem smarujemy je pastą fasolową, dodajemy jajka i polewamy sosem. - Można powiedzieć, że to danie wegetariańskie, choć oczywiście możemy dodać do niego mięso. Oryginalnie posiłek ten stanowił śniadanie, ale teraz można go jeść o każdej porze dnia - opowiadała Izaela Balderas. 

***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Isabela Balderas (szefowa kuchni Dos Tacos)

Data emisji: 18.01.2019 

Godzina emisji: 17.16

kd


Czytaj także

Kuchnia Karaibów. "Tygiel kulturowy, w którym mieszają się smaki"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 09:30
- Na Jamajce spotkały się kultury całego świata i bezpośrednio wypłynęły na tradycje kulinarne tego rejonu. Tutaj grill oznacza respect - opowiada Tomek Królikowski.
rozwiń zwiń