Greenpeace ma 50 lat. Zamiast świętowania - ratowanie świata

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 17:10
Greenpeace już od ponad 50 lat działa na rzecz środowiska naturalnego - od Arktyki, poprzez Amazonię, aż do Antarktydy. - W tym czasie przyczyniliśmy się m.in. do wprowadzenia zakazu komercyjnego połowu wielorybów i do objęcia ochroną całej Antarktyki - mówi Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa organizacji.
Greenpeace stara się zmienić podejście i zachowanie rządów, wielkich firm i obywateli wobec środowiska naturalnego w celu jego ochrony, przy zastosowaniu pokojowych metod manifestowania swoich poglądów.
Greenpeace stara się zmienić podejście i zachowanie rządów, wielkich firm i obywateli wobec środowiska naturalnego w celu jego ochrony, przy zastosowaniu pokojowych metod manifestowania swoich poglądów. Foto: Shutterstock/PopTika
  • Greenpeace powstała w 1971 roku w Kanadzie 
  • Dziś organizacja ma lokalne biura w ponad 55 krajach, a jej aktywiści działają na całym świecie
  • W Polsce Greenpeace ma ponad 100 wolontariuszek i wolontariuszy, którzy zajmują się różnymi sprawami, ale w jednym celu - żeby zadbać o środowisko naturalne

Pierwsza akcja na "rozklekotanej" łodzi

Greenpeace została założona w 1971 w Vancouver w Kanadzie. Jej pierwotnym celem było przeciwstawienie się amerykańskim testom atomowym na Alasce. - Pierwszym działaniem Greenpeace’u było wypłynięcie na ocean na starej, rozklekotanej łodzi, żeby zaprotestować przeciwko próbom jądrowym - opowiada gość Czwórki. - Choć nie było to bezpośrednią zasługą Greenpeace’u, to próby zostały wstrzymane, a uczestniczkom i uczestnikom akcji udało się - po raz pierwszy w historii - zwrócić uwagę świata na problemy ekologiczne. Wracających z oceanu aktywistów witały tłumy. Ludzie okazywali im wdzięczność i wsparcie za to, że zainteresowali się naszym wspólnym dobrem: Ziemią.

Bez przemocy, bez pomocy

Od tamtej pory istotą działania Greenpeace są pokojowe akcje bezpośrednie, które mają zwrócić uwagę opinii publicznej na przypadki niszczenia Ziemi, istotne problemy ekologiczne oraz wskazywać odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Greenpeace swoimi ekologicznymi inicjatywami chce zmienić podejście i zachowanie rządów, wielkich firm i obywateli wobec środowiska naturalnego w imię ochrony naszej planety. 

Posłuchaj
21:25 CZWÓRKA Ratujemy swiat - greenpeace 07.01.2022.mp3 Historia Greenpeace. Jak aktywiści ratują świat? (Ratujemy świat/Czwórka)

- Greenpeace walczy metodami pokojowymi - podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo. - Mamy kilka fundamentalnych zasad, których trzymamy się od początku. Jedna z nich mówi, że działamy bez przemocy, także w akcjach bezpośrednich. Druga dotyczy niezależności finansowej. Nie przyjmujemy pieniędzy ani od rządów, ani od biznesu, ani od Unii Europejskiej. Można nas wspierać tylko indywidualnie. 

50 years of Greenpeace / Greenpeace International

Plany na przyszłość

Dzisiaj ta pozarządowa organizacja ma lokalne biura w ponad 55 krajach, jednak jej aktywiści działają na całym świecie - a pracy jest niemało. Tylko w zeszłym roku Greenpeace było obecne na COP26, podczas którego, jak sami piszą "patrzyliśmy na ręce politykom, protestowaliśmy przeciwko ich decyzjom i relacjonowaliśmy na bieżąco wszystkie kluczowe wydarzenia". W Polsce między innymi jej aktywiści protestowali przeciwko ustawie pozwalającej zamieniać tereny leśne na betonowe inwestycje, dzięki czemu ustawa została zablokowana. Byli także w Puszczy Karpackiej, gdzie sprzeciwiali się dewastacyjnej wycince starych, ale cennych przyrodniczo drzew. - Nie świętujemy jubileuszu w tradycyjny sposób, Cieszymy się, że od pół wieku nasza organizacja działa i jest skuteczna, ale mamy świadomość jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Dlatego teraz skupiamy się na najpilniejszych kwestiach - na kryzysie klimatycznym i kryzysie utraty różnorodności biologicznej - dodaje Katarzyna Guzek.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Ratujemy świat

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość: Katarzyna Guzek (rzeczniczka prasowa Greenpeace)

Data emisji: 07.01.2022

Godzina emisji: 15.15

kul