Sergiusz Rachmaninow. "Nieopisywalna subtelność uderzenia"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 12:20
Palcami z łatwością mógł objąć na klawiaturze duodecymę - 20 klawiszy. I choć był utalentowany muzycznie, wcale nie zapowiadał się na wirtuoza. Co więcej, regularnie dopuszczał się małego oszustwa. Kiedy do wiejskiego domu jego babci przyjeżdżali goście, Rachmaninow siadał do fortepianu, zapowiadał utwory Beethovena lub Chopina, po czym grał… własne improwizacje. 
Sergiusz Rachmaninow - kompozytor, pianista i dyrygent, jeden z ostatnich reprezentantów tzw. rosyjskiego romantyzmu
Sergiusz Rachmaninow - kompozytor, pianista i dyrygent, jeden z ostatnich reprezentantów tzw. rosyjskiego romantyzmuFoto: PAP/DPA

Pozycją numer 1 w dorobku płytowym Rachmaninowa jest według mnie Sonata b-moll Chopina Piotr Wierzbicki

- Sergiusz Rachmaninow w mojej osobistej hierarchii wielkich postaci w pianistyce zajmuje drugie miejsce, zaraz po Józefie Hofmannie - mówi autor audycji Piotr Wierzbicki. - Rosjanin, emigrant, a przede wszystkim wybitny kompozytor.  

Posłuchaj
02:43 CZWÓRKA Filharmonia w pigulce - rachmaninow 19.09.2021.mp3 Kim był Sergiusz Rachmaninow? (Filharmonia w pigułce/Czwórka)

Rachmaninow był wielkim facetem. Miał prawie 2 m wzrostu i kiedy zasiadał do fortepianu, miało się wrażenie, że przysuwa do siebie ten instrument Piotr Wierzbicki 

Rachmaninow pracował morderczo, do 17 godzin na dobę. Pytany, dlaczego aż tak się poświęca, odpowiadał, że robi to, aby dorównać w technice Hofmannowi. - Miał "wielki ton", był to niezwykły splot unikalnych właściwości: palców, ręki, ramienia, pozycji przy fortepianie, słuchu, nieopisywalnych subtelności uderzenia, a także siły ducha - opowiada krytyk muzyczny. - Potrafił zawisnąć całym ciałem nad jednym, ważnym dla niego tonem, nie zadając gwałtu strunom i młoteczkom fortepianu. Miał ogromną skalę dynamiczną. Droga od bardzo cicho do bardzo głośno u Rachmaninowa zdaje się nie mieć końca. 

Posłuchaj także:

Zobacz
Szymon Nehring 1 1200.JPG
Szymon Nehring: w życiu nie chciałbym się nudzić

Jako 15-latek napisał swoje pierwsze kompozycje: scherzo w stylu Mendelssohna i kilka utworów na fortepian, pracował także nad swoją pierwszą operą zatytułowaną "Esmeralda", której jednak nigdy nie ukończył. Jako 20-latek otrzymał najwyższą ocenę i złoty medal na zakończenie studiów w Moskwie. W 1895 roku Rachmaninow rozpoczął pracę nad symfonią, której prawykonanie zakończyło się katastrofą. To dramatyczne wydarzenie spowodowało, że Rachmaninow nie był w stanie komponować przez trzy lata. Po rewolucji w 1917 roku kompozytor opuścił Rosję. Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, ale wciąż koncertował w Europie. W 1940 roku powstała jego ostatnia kompozycja "Tańce symfoniczne" op. 45 dla Orkiestry Filadelfijskiej i Eugene’a Ormandy’ego. Sergiusz Rachmaninow zmarł w Beverly Hills 28 marca 1943 roku.

***

Tytuł audycji: Filharmonia w pigułce

Prowadzący: Piotr Wierzbicki

Data emisji: 19.09.2021

Godzina emisji: 8:45

kul

Czytaj także

Konkurs Chopinowski. "W grze najważniejsze są emocje"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 06:00
Przygotowanie się do Konkursu Chopinowskiego wymaga nie tylko talentu, ale także poświęcenia i pracy - wielu tysięcy godzin treningów od najmłodszych lat. - Ten konkurs to niesamowite przeżycie - mówił Tymoteusz Bies, jeden z uczestników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Sonacie A-dur "Kreutzerowskiej" skrzypce mają głos

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 08:47
- W repertuarze "Filharmonii w pigułce" dominuje zdecydowanie fortepian. Najwyższa pora dopuścić wreszcie do głosu skrzypce - rozpoczął audycję Piotr Wierzbicki, by tym razem oddać głos temu instrumentowi.  
rozwiń zwiń