Matura 2021. Chemia organiczna - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 14:45
Chemia organiczna to ostatni dział w podręcznikach dla uczniów przystępujących do matury z chemii. Z pewnością znajdziemy ją jednak w rozszerzonych arkuszach z tego przedmiotu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: SUWIT NGAOKAEW/Shutterstock.com

pierwiastki chemia 1200.jpg
Matura 2020 z chemii. Mieszaniny niejednorodne - rozwiązujemy zadania

Dzięki wiedzy na temat chemii organicznej możemy mówić o spalinach, tkaninach, wyrobach włókienniczych, tworzywach sztucznych, polimerach, lekach, antybiotykach, czy środkach ochrony roślin. Związki organiczne to elementy budulcowe życia. To kwasy nukleinowe, białka, węglowodany, lipidy. To także nośniki informacji w organizmach żywych, czyli hormony, neurotransmitery i feromony. O czym powinniśmy pamiętać z tej dziedziny, przygotowując się do matury? 

Posłuchaj
04:14 Chemia Organiczna - o czym warto pamiętać .mp3 Chemia organiczna na maturze - o czym warto pamiętać? (Stacja Nauka/Czwórka) 

labolatorium badanie warzywa 1200.jpg
Powtórka z chemii. Aminokwasy, fenole i nitrozwiązki, czyli chemia organiczna

- Przed przystąpieniem do matury z pewnością warto przypomnieć sobie m.in. takie zagadnienia jak hybrydyzacja i stopnie utlenienia atomów węgla i nie tylko - mówiła chemik Aleksandra Wróblewska. - Warto zwrócić uwagę także na rodzaje reakcji: addycja, substytucja, czy eliminacja i to, według jakiego mechanizmu zachodzą. Wiele osób zapomina m.in. o izomerach. Dodatkowo powtórzyłabym właściwości chemiczne i fizyczne, m.in. temperaturę topnienia i wrzenia - wyliczała.

Czytaj także: 

W chemii organicznej ważne są reakcje charakterystyczne dla danych grup, które umożliwiają ich wykrycie, m.in. jak odróżnić propanol od glikolu, glukozę od fruktozy, jak rozróżnia się nitrozwiązki, a jak fenole. Na maturze z chemii organicznej mogą pojawić się również zadania, w których należy zaprojektować doświadczenie, umożliwiające odróżnienie od siebie kilku związków. - Uważałabym także na zadania, w których mamy ciąg przemian chemicznych. W takich poleceniach jest z reguły dużo informacji, więc warto uważnie je czytać - podkreślała Aleksandra Wróblewska. - Pamiętajmy, jeśli jakieś zadanie sprawia nam problem, idźmy dalej. Wrócimy do niego gdy rozwiążemy pozostałe. 

***

W ubiegłym roku materiały do matury z chemii powtarzaliśmy m.in. w audycji Stacja Nauka, a przygotowywała je  Małgorzata Jakubowska.

kd

Czytaj także

Wirtualna obrona. Na Politechnice Łódzkiej wprowadzono obrony prac online

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 14:00
Coraz więcej mówi się o tym, że uczelnie wyższe będą zamknięte jeszcze przez długi czas. Nie wiadomo czy studenci wrócą do nich przed końcem roku akademickiego. Pierwsze tygodnie zajęć online za nami. A co z obronami prac licencjackich czy magisterskich?
rozwiń zwiń