Pandemia w studenckiej kieszeni. Na co mogą liczyć żacy?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 11:20
Akademiki świecą pustkami. Większość studentów z powodu pandemii musiała je opuścić i wrócić do domu. Co w tej sytuacji z opłatą za akademik, co ze stypendium socjalnym i co z powtarzaniem przedmiotu? 
Audio
  • Życie stydentów w czasach kwarantanny. Co oferują uczelnie? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: AN NGUYEN/Shutterstock.com

Czytaj także
matura egzamin 1200 free shutter.jpg
Czas zawieszenia. Egzaminy zawodowe odwołane

AGH: zniżki i zapomogi

Na niektórych uczelniach żacy mogą liczyć na ulgi. Dyrekcja miasteczka studenckiego AGH w Krakowie podjęła decyzję o opniżeniu opłat za marzec. - Do 5 kwietnia mieszkańcy mieli możliwość składania drogą elektroniczną oświadczeń o nieobecności w domu studenckim dłużej niż siedem dni. Na podstawie tej deklaracji są oni uprawnieni do uzyskania 25 proc. obniżenia opłaty za marzec. Co więcej - termin tej płatności został przesunięty na koniec kwietnia -  mówi rzecznik prasowy uczelni Anna Żmuda-Muszyńska.

Oddalone zostały też terminy opłat za studia niestacjonarne i powtarzanie przedmiotu. - Nasi studenci nie muszą obawiać się o stypendia. Świadczenia będą wypłacane w terminie - zapewnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Mogą też ubiegać się o zapomogę w związku z pogorszeniem się sytuacji materialnej rodziny albo z powodu sytuacji epidemicznej i związanej z nią utraty pracy - dodaje.

Zobacz
shutterstock maseczka szycie 1200.jpg
Studenci w akcji. Szyją maseczki, dają lekcje, pomagają

Uniwersytet Jagielloński: akademiki za pół ceny

O stypendia nie muszą się także martwić studenci i doktoranci Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Wypłacamy je terminowo i  w pełnej kwocie - mówi rzecznik uczelni Adrian Ochalik. - Jeśli zaś chodzi o akademiki to osoby, które zadeklarowały, że opuszczą akademik do 5 kwietnia, zapłacą za pokój o połowę taniej - tłumaczy. 

Sprawdź swoją uczelnię w sieci

Każda uczelnia w dobie pandemii działa jednak trochę inaczej, dlatego warto zajrzeć na stronę internetową danego uniwersytetu, żeby sprawdzić, na jakie ulgi możemy liczyć.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 09.04.2020

Godzina emisji: 8.15

kul/kd

Czytaj także

Goshiwon, czyli życie na 6 metrach kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 11:39
Na mieszkania typu goshiwon decydują się głównie koreańscy studenci i osoby niezamożne. Biurko, szafka, łóżko, mała lodówka, umywalka, prysznic, toaleta - to wszystko można zmieścić w tak niewielkim lokum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w Chinach wraca na dawny tor

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 08:42
Gdy w Polsce wciąż zmagamy się z kolejnymi zarażeniami koronawirusem, wydaje się, że w Chinach sytuacja jest opanowana i życie wraca do normy, ale nie do końca...
rozwiń zwiń