Głosy Ukrainy. Luna, Jamala, Kolektyw Kalush

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 11:40
- Wojna na Ukrainie nie pozwala podróżować myślami do żadnego innego miejsca. Dlatego dziś oddaję głos ukraińskim twórcom, bo z nimi jesteśmy teraz całym sercem - zapowiedziała autorka audycji Martyna Matwiejuk.
Ukraińska wokalistka Jamala podczas koncertu otwarcia festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury, który odbył się w czerwcu 2021 roku w Rzeszowie
Ukraińska wokalistka Jamala podczas koncertu otwarcia festiwalu Wschód Kultury - Europejski Stadion Kultury, który odbył się w czerwcu 2021 roku w RzeszowieFoto: PAP/Darek Delmanowicz

W programie usłyszeliśmy m.in. ukraińskie electropop i elektronikę, rap i indie rock. Zagrają: Luna, Onuka, Kalush, Jamala, Latexfauna, Panivalkova, Inaia, The Hardkiss i DaKooka.

O Lunie pisze się, że jest gwiazdą ukraińskiej rewolucji muzycznej, choć pierwsze piosenki nagrała dopiero po przeprowadzce do Los Angeles. Jak wspominała w wywiadach, tęsknota za ojczyzną napędzała ją do komponowania. Artystka wróciła do Kijowa po rewolucji w 2014 roku i to właśnie tam zagrała koncert promujący płytę "Magnets". Luna, czyli Krystyna Wiktorowna Bardasz, jest autorką tekstów i muzyki, modelką, a w przeszłości była również utalentowanym fotografem. Wokalistka porusza się w stylistyce indie pop i delikatnej elektroniki. Luna występowała na licznych festiwalach muzycznych na Ukrainie i na świecie – m.in. w Rosji, na Białorusi, w Kazachstanie, krajach bałtyckich, Polsce czy Izraelu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ЛУНÁ (@kri_luna)

Martyna Matwiejuk opowiadała też o twórczości Kolektywu Kalush. Członkowie tego wyjątkowego projektu rapują w specjalnym slangu, zrozumiałym tylko dla mieszkańców miasta Kałusha. Twórcy projektu to: lider-MC Psyuchyj Syn, multiinstrumentalista i mistrz instrumentów ludowych Іgor Ddenchuk oraz superbohater mrocznych ulic Kałusza - tajemniczy CarpetMan. Zespół reprezentuje nowego muzycznego ducha Ukrainy. W 2019 roku wydali singiel razem z ukraińską raperką Alyoną Alyoną - utwór pt. "Gori" - i zostali nominowani do prestiżowej nagrody YUNA Awards. Kalush razem z Margaret wystąpili na Europejskim Stadionie Kultury, który w 2021 roku odbył się w Rzeszowie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez КАЛУШ (@kalush.official)

Tam też zaśpiewała Jamala - ukraińska piosenkarka krymskotatarskiego pochodzenia, aktorka i autorka tekstów, której skalę głosu ocenia się na cztery oktawy. Po raz pierwszy wystąpiła na profesjonalnej scenie muzycznej jako 15-latka. W ciągu kolejnych lat brała udział w wielu konkursach wokalnych organizowanych na Ukrainie, w Rosji i Europie. Podczas nauki w Narodowej Akademii Muzycznej w Kijowie w klasie śpiewu operowego, pomimo pierwotnej fascynacji muzyką klasyczną, ostatecznie zdecydowała się jednak na tworzenie muzyki jazzowej i folkowej. Jamala ma też na koncie współpracę z raperką Alyoną Alyoną. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jamala (@jamalajaaa)


Posłuchaj
49:31 [CZWORKA]CZWORKA (PCM) 26 luty 2022 10_05_54.mp3 Tak brzmi Ukraina. Autorska selekcja Martyny Matwiejuk (Światła wielkiego miasta/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 10.05

kul

Czytaj także

DJ BRK: teraz spełniam swoje artystyczne marzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 19:00
DJ BRK jest świetnie znanym producentem w muzycznym świecie. Po latach pracy zdecydował się wydać autorski album, producencki. Płyta ma ukazać się w połowie roku, a znajdzie się na niej 15 kompozycji, każda z nich nagrana z innym artystą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coals: "Tamagotchi" to muzyka tła, "Rewal" jest do śpiewania

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 15:50
- Nadal jesteśmy między offem a mainstreamem, ale otworzyły się przed nami drzwi, dzięki którym może uda nam się wypłynąć na szersze wody - zapowiada duet Coals. Nowa EP-ka zespołu nosi tytuł "Rewal" i jest dostępna w wersji cyfrowej.  
rozwiń zwiń