Od Budapesztu po Kopenhagę. Inspiracje na wakacyjny city break. Dokąd pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 12:25
- Budapeszt to propozycja dla tych, którzy nie boją się spontanicznych wypraw, a w Kopenhadze mamy drugi co do wielkości na świecie most - mówiła prowadząca audycję Martyna Matwiejuk.
Stolica Węgier, Budapeszt
Stolica Węgier, BudapesztFoto: TTstudio/ Shutterstock

W oczekiwaniu na dłuższy urlop możemy sobie uatrakcyjnić wakacyjny kalendarz. Pomoże w tym city break, czyli krótki, zazwyczaj weekendowy wypad do jednego z większych europejskich miast. Pojawia się coraz więcej atrakcyjnych ofert, a my tuż przed początkiem wakacji wybraliśmy pięć najciekawszych i najbardziej różnorodnych lokalizacji. Na naszej liście znalazło się coś dla miłośników sztuki, kultury, historii, a także entuzjastów wegańskiej kuchni, garść inspiracji dla tych, którzy cenią nowoczesne technologie, a także tych, którzy lubią budżetowe wakacje. 

Budapeszt, czyli stolica Węgier, formalnie powstał w latach 1872-1873 z połączenia trzech niezależnych miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju oraz Pesztu - na lewym. - To miasto świetnie połączone komunikacyjnie z większymi Polskimi miastami. Buda to część górzysta, pełna artystycznej bohemy. Ma bogatą historię i cenne zabytki, a Peszt to miasto, które pachnie nowoczesnością, obraz europejskiej stolicy z pięknym parlamentem, który nocą jest wspaniale podświetlony - wyliczała Martyna Matwiejuk. Jak opowiadała, będąc w stolicy Węgier warto wejść na chwilę do metra. - Najnowsza linia wydrążona została bardzo głęboko, to prawdziwy poligon dla miłośników fotografii - podkreślała prowadząca audycję.

Po trudach zwiedzania warto coś przekąsić. Typowym węgierskim fast foodem jest langosz, można też zajadać się pysznym gulaszem, jednak - jak się okazuje - nikt w Budapeszcie nie słyszał o placku po węgiersku. 

Posłuchaj
17:28 czwórka miasta 2022_06_25-10-11-05.mp3 Dokąd warto wybrać się na wakacyjny weekend? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

Syrakuzy, włoskie miasto położone we wschodniej części Sycylii, to centrum kultury greckiej. - Miało ono ogromne znaczenie już w starożytności, wówczas było to jedno z najbogatszych miast wyspy. Mieszkał tam Archimedes, tworzył Platon. To tam znajdował się fortyfikowany Akropol - mówiła Martyna Matwiejuk. - Współcześnie mamy tu ruiny rzymskiego teatru, a także kamieniołomy, czy słynną skałę, tzw. Ucho Dionizosa - wyliczała. - W Syrakuzach jest też port, z którego można wypłynąć w rejs wzdłuż wybrzeży Sycylii.

Sprawdź także:

- Wilno to miasto pełne studentów, pozytywnej energii, a jednocześnie wciąż przystępne cenowo - mówiła Martyna Matwiejuk. - Polecam zwiedzać je pieszo, choć są tam spore różnice wysokości i trzeba się pomęczyć, ale warto. Stolica Litwy ma bardzo dobre muzea i wystawy sztuki, m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej. Na wystawach dominuje minimalizm, moja wizyta w tym miejscu pokazała mi nowy sposób wystawiennictwa - wspominała. Jak podkreślała, nie brakuje w tym mieście śladów polskich. - W Wilnie zobaczymy lochy, w których więziono Adama Mickiewicza, czy cmentarz, w którym spoczywa serce Józefa Piłsudskiego. 

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką <<<

Stawkę pięciu miast, które warto odwiedzić w jeden z wakacyjnych weekendów, zamyka Kopenhaga. - To najszczęśliwsze miasto na świecie - mówiła Martyna Matwiejuk. - To tu znajduje się drugi co do wielkości na świecie most, łączący to miasto ze szwedzkim Malmö. Most nad Sundem, czyli Øresundsbroen, wybudowano w latach 90., a inwestycja podobno jeszcze się nie zwróciła. Tutejsi mieszkańcy najchętniej poruszają się rowerami. W tym mieście znajdziemy m.in. Ogrody Tivoli, które zainspirowały Walta Disneya do stworzenia własnego parku rozrywki - mówiła prowadząca audycję. 

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 10.05

kd

Czytaj także

Wokół Bałtyku. Podróż dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 18:55
Trwa wyprawa dziennikarki Czwórki Martyny Matwiejuk. Po krajach Bałtów przyszedł czas na Skandynawię. Czym zachwycają norweskie Oslo, szwedzkie Göteborg i Malmö?
rozwiń zwiń