Polskie Radio
Section05

Skandynawia

Polskie Radio 24 Rosnąca przestępczość w Szwecji. "Wieloletnie zaniedbania"

Szwecja to kraj o najwyższym wskaźniku przemocy z użyciem broni w całej Unii Europejskiej. Skąd wziął się problem dużej przestępczości w tym kraju? Jak Szwedzi mogą mu zaradzić? Dlaczego w Szwecji brakuje policjantów? Na te pytania odpowiadał Daniel Zyśk, korespondent PAP w Sztokholmie, były wolontariusz szwedzkiej policji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Szwecja policja przestępczość migracja Migranci Europa imigranci w Europie

Plażowanie bez upałów. Te miejsca mogą ci się spodobać

Europa ma do zaoferowania wiele pięknych i atrakcyjnych pod wieloma względami, stosunkowo chłodnych plaż. I nie chodzi tu tylko o lokalizacje w północnej części kontynentu. Jeśli chcesz uniknąć upału, a jednocześnie zapewnić sobie wiele atrakcji nad morzem, sprawdź naszą listę.
Zobacz więcej na temat:  plaża wakacje Europa urlop wypoczynek lato turystyka ŚWIAT Portugalia Hiszpania Szwecja Norwegia Kołobrzeg Niemcy Łotwa

Białe noce w Skandynawii. Opowieść o niezwykłych zjawiskach na Północy

W Skandynawii trwają białe noce. Ten szczególny czas przyciąga turystów, a wielu z nich wybiera Lofoty - norweski archipelag położony za kołem podbiegunowym, gdzie dzień polarny zaczął się już pod koniec maja. Zjeżdżają tam między innymi łowcy zórz, których pasją jest dokumentowanie niezwykłych zjawisk na skandynawskim niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Norwegia podróże zorza polarna Karol Wójcicki Ilona Wiśniewska Anna Jeżowska biegun Północny

Koło Skandynawistów UW Norrsken i Międzynarodowy Dzień Gofra

25 marca przypada Międzynarodowy Dzień Gofra, to święto szczególnie celebrowane w Skandynawii. - Tam gofry, cynamonowe bułeczki i inne słodkości je się na śniadanie - mówią Zofia Dreger i Katarzyna Zaniewska z Koła Skandynawistów UW Norrsken. - Być może mieszkańcy tych zimnych klimatów chcą poprawić sobie w ten sposób humor. Święto jest także okazją, żeby porozmawiać o działalności koła.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Uniwersytet Warszawski studenci uczniowie Szwecja

W Danii odkryto najstarszy napis runiczny. Jak powstawały runy?

Na duńskiej wyspie Fionia, w pobliżu Odense - w pochówku datowanym na II w. n.e. - odkryto żelazny nóż z wydrapanym na ostrzu napisem runicznym. Jest to prawdopodobnie najstarsze świadectwo użycia tego alfabetu. Równie stary jest jeszcze napis na kościanym grzebieniu, który znaleziono także w tych okolicach w połowie XIX w. Czy zatem tereny Danii były miejscem kształtowania się tego pisma?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia starożytność Dania