"Paranoje" KIWI. Elektronika otwarta na interpretację

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 10:40
- Kiedy usłyszałam "bedroomowe" produkcje Billie Eilish, pomyślałam, że jest ten rodzaj muzyki, który interesuje mnie jako kompozytorkę. Zaczęłam robić takie numery i "kisić" je na dysku, aż któregoś dnia postanowiłam to wszystko zanieść do duetu Sarapata - opowiada KIWI. Artystka właśnie wydala nową EP-kę "Paranoje". 
KIWI w studiu Czwórki.
KIWI w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Ula Kaczyńska

KIWI to Wiktoria Nazarian - krakowska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Uwielbia połączenie delikatnego wokalu z elektronicznym brzmieniem. Tworzy piosenki, które łapią za serce i hipnotyzują słuchacza. - Wydaje mi się, że moja muzyka nie mieści się w ramach electro popu i nie chciałabym być tylko tak określana. Zwłaszcza że "elektroniczny core" moich kompozycji zasadza się na mocniejszym brzmieniu, którym zarazili mnie bracia Sarapata - wspomina gość Czwórki. 

Artystka zadebiutowała klimatyczną EP-ką "Nocą", a na początku 2022 roku podzieliła się z fanami albumem "Pętla", który został niezwykle dobrze przyjęty przez słuchaczy oraz krytyków. O najnowszym wydawnictwie mówi, że jest jej najbliższe, bo KIWI odpowiedzialna jest tu w dużym stopniu również za produkcję. Na minialbum trafiło sześć nowych, hipnotyzujących kompozycji, ułożonych w spójną opowieść. - Kolejność utworów nie jest przypadkowa, bo zależało mi na zbudowaniu napięcia - od najlżejszych, najbardziej rozpływających się i "latających" piosenek, do tytułowych "Paranoi" i krótkiego "Outro", które pozwala wziąć oddech - wyjaśnia artystka. - Utwory tworzą opowieść o lęku, który nawiedza nas w różnych sytuacjach.  

Sprawdź też:

KIWI - Paranoje (Official Video) | KIWI

- Tworząc muzykę, nie myślę o tym, żeby wyprowadzić słuchacza ze strefy komfortu, bardziej chodzi mi o to, żeby "coś" mu zrobić. Na przykład wzruszyć. Ale jeśli ktoś niepewnie czuje się z taką emocją, to faktycznie może odczuć dyskomfort - przyznaje rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Zależy mi na tym, żeby te utwory były otwarte na interpretacje, żeby wywoływały uczucia. A jeśli chodzi o niepokój, którym podszyte są moje kompozycję, to wziął się stąd, że ja sama lubię go słyszeć w muzyce - dodaje KIWI.

Posłuchaj
16:30 CZWÓRKA kiwi.mp3 KIWI o EP-ce "Paranoje" (Departament tańca/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Departament tańca

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Wiktoria Nazarian (KIWI)

Data emisji: 13.05.2023

Godzina emisji: 20.10

kul

Czytaj także

"Muzyka skupiona". Bartosz Kruczyński zapowiada nowe płyty

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 10:00
- Dopasowuje się do publiczności w ramach swojego gustu, bo lubię imprezy, na których ludzie naprawdę się bawią - opowiada. Czasami lubię też dopasować się do miejsca, w którym gram - mówi didżej i producent Bartosz Kruczyński, znany też jako Earth Trax i Pejzaż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"When It’s Going Wrong". Marta Złakowska debiutuje z Trickym

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2023 16:50
W miejscu, w którym pracuje, niewiele osób wie, czym zajmuje się „po godzinach”. Co innego w sieci, gdzie jej piosenek słuchają ludzie z różnych stron świata. "When It’s Going Wrong" to solowy debiut Marty Złakowskiej wyprodukowany przez Tricky’ego - prekursora bristol soundu i legendę trip-hopu z Massive Attack. 
rozwiń zwiń