Redakcja Polska

55 lat temu powstał zespół Breakout, uważany za najważniejszą polską grupę blues-rockową

01.02.2023 14:10
1 lutego 1968 roku zespół założył Franciszek Walicki, dziennikarz muzyczny, autor tekstów i kompozytor, nazywany ojcem polskiego big beatu i rocka. Liderem grupy był charyzmatyczny Tadeusz Nalepa.
Audio
  • 55 lat temu powstał zespół Breakout - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zespół Breakout na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1969 r. - (od lewej) saksofon Włodzimierz Nahorny, perkusista Józef Hajdasz, wokalista, gitara Tadeusz Nalepa, wokalistka Mira Kubasińska i basista Piotr Nowak
Zespół "Breakout" na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, 1969 r. - (od lewej) saksofon Włodzimierz Nahorny, perkusista Józef Hajdasz, wokalista, gitara Tadeusz Nalepa, wokalistka Mira Kubasińska i basista Piotr Nowak Foto: PAP/CAF/ Janusz Uklejewski

Pierwszy skład zespołu to: Tadeusz Nalepa, Mira Kubasińska, Krzysztof Dłutowski, Janusz Zieliński i Józef Hajdasz. W tym składzie zespół zagrał swój pierwszy koncert 21 lutego 1968 roku w klubie Stodoła w Warszawie, a oficjalny debiut nastąpił na Festiwalu Musicorama w Warszawie 27 lutego. W czerwcu zespół odbył trasę koncertową po krajach Beneluksu. Po powrocie do kraju stał się jednym z najważniejszych polskich zespołów rockowych. W styczniu i lutym roku 1969 ich piosenka „Gdybyś kochał, hej” dotarła do pierwszego miejsca radiowej listy przebojów.

Niekwestionowanym liderem zespołu był Tadeusz Nalepa – jeden z najbardziej wpływowych artystów polskiej muzyki rozrywkowej, który jako pierwszy w Polsce grał bluesa. W pionierski sposób łączył go z najbardziej aktualnymi prądami rocka. Wybitny gitarzysta i autor tekstów jako jeden z niewielu znaczących przedstawicieli sceny muzycznej nagrywał i koncertował nieprzerwanie przez ponad 40 lat.

W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Breakout „Na drugim brzegu tęczy” z przebojem Miry Kubasińskiej „Poszłabym za tobą”,  natomiast za najlepszy album grupy uznawany jest wydany w 1971 roku album „Blues”. To na tej płycie znalazły się takie polskie standardy bluesowe, jak „Co stało się kwiatom”, „Oni zaraz przyjdą tu” czy jeden z najbardziej rozpoznawalnych przebojów grupy - "Kiedy byłem małym chłopcem", do  którego muzykę skomponował Tadeusz Nalepa, a słowa napisał Bogdan Loebl.


Posłuchaj
04:04 Breakout.mp3 55 lat temu powstał zespół Breakout - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]

 

W skład zespołu Breakout wchodziło wielu świetnych muzyków, m.in. Włodzimierz Nahorny, Józef Skrzek czy Dariusz Kozakiewicz. Wokalistką od samego początku była legendarna piosenkarka Mira Kubasińska. Jak wspominała, nie było łatwo – grupa często była spychany na margines życia kulturalnego ze względu na swój buntowniczy charakter czy sceniczny image.

Pomimo ograniczeń muzykom udało się nagrywać kolejne płyty. Łącznie zespół wydał 10 albumów. Breakout przełamał stereotyp ówczesnej muzyki gitarowej, był pomostem pomiędzy big beatem i rock and rollem lat 60. a późniejszą muzyką rockową i blues-rockową. Grupa jako pierwsza zaczęła też łączyć rocka z jazzem, zapraszając do nagrań płytowych Włodzimierza Nahornego. Zespół oficjalnie istniał do roku 1982, kiedy to Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową.

IAR/ep

"Jazz.PL". Nowy cykl płyt Agencji Muzycznej Polskiego Radia

19.02.2022 10:00
Pierwszy album z cyklu to zapis występu formacji Jazz Forum Talents w ramach cotygodniowych, piątkowych jazzowych koncertów w Programie Drugim Polskiego Radia.

Ukazała się płyta legendarnych Dżambli w nowej aranżacji

08.05.2022 11:25
Album ukazuje się w ramach nowej serii wydawniczej, prezentującej koncerty radiowej Dwójki z cyklu Jazz.PL. Tym razem jest to dwupłytowe wydawnictwo „Marta Zalewska Orchestra & Dżamble”.  

„JÓZEF SKRZEK”. Najnowsza płyta kompozytora i wokalisty, twórcy rocka progresywnego w Polsce

13.12.2022 09:00
Józef Skrzek to ubiegłoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. Na początku grudnia ukazała się jego płyta z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia.